Chorvatsko se chystá na poslední turistickou sezonu s kunou

bankovky

Chorvatsko je zemí Čechům zaslíbenou. Může za to fakt, že se jedná o relativně blízkou destinace s mořem a opomenout nemůžeme ani určitá historická pouta mezi Českem a Chorvatskem. Cestování do Chorvatska se tak může zdát rutinní a takové, že nás nemůže ničím překvapit. A přece se již velmi brzy změní, letos naposledy totiž budeme v Chorvatku platit chorvatskou kunou.

S kunami naposledy

Návštěvníci Chorvatska budou tedy letos v kunách platit naposledy. Ti turisté, kteří do Chorvatska zamíří v září, už ale změny pocítí. Jako v ostatních zemích, i v Chorvatsku bude zavádění eura postupné. Od září tak budou všechny ceny uváděny jak v kunách, tak v eurech. Bude také zaveden systém opatření, který by měl chránit kupující před zbytečně navýšenými cenami. Úmyslné navýšení cen v důsledku přechodu na euro bude trestáno pokutami.

Pokud své kuny na letošní dovolené neutratíte, zbydou vám v peněžence na příští rok, kdy budou ale sloužit již jen jako pouhý suvenýr a vzpomínka na to, jak se platilo v Chorvatsku kunami. Další možností bude samozřejmě návštěva některé chorvatské banky nebo pošty, kde vám bez problémů vymění kuny za Eura.

euro

Foto: Pixabay

Chorvatsko problémy nečeká

Platit plně eury by se v Chorvatsku mělo od ledna příštího roku. Chorvatsko je nicméně zemí, která je na placení eury nejen připravená, ale současně vnímá danou situaci tak, že díky placení v eurech posílí svůj turistický ruch. I když mají Češi občas trochu sebestřednou představu o tom, že právě oni jsou pro Chorvaty nejvýznamnější skupinou turistů, pravda je taková, že více než Čechů jezdí do země Němců, Rakušanů i Slovinců (a také Poláků). Pro návštěvníky z těchto tří zemí bude Chorvatsko díky euru ještě lákavější.

Chorvatsko se tedy připojí k dalším devatenácti zemím, kde eurem již platí. To ale není vše, Chorvatsko také čeká další proměna, která se netýká změn v placení. Společně se vstupem do eurozóny vstoupí země i do Schengenského prostoru. Kontroly na hranicích se Slovinskem a Maďarskem tak díky tomu zmizí.

Zdroje informací: https://forbes.cz/sbohem-kuny-chorvaty-i-turisty-cekaji-posledni-mesice-nez-k-jadranu-dorazi-euro/

https://www.uamk.cz/informace/autostyl/novinky/53-posledni-leto-s-chorvatskymi-kunami

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.