Podpora v nezaměstnanosti

Výše podpory v nezaměstnanosti v roce 2017

Podpora v nezaměstnanosti je druh sociální dávky, která bývá pobírána v době, kdy nepracujeme a hledáme si novou pracovní pozici. V roce 2017 se podmínky pro pobírání dávky změnily. Nárok na podporu v nezaměstnanosti má od nového roku osoba, která nemá práci, je registrovaná na Úřadu práce, a která v předchozích dvou letech platila alespoň dvanáct měsíců sociální pojištění (byla zaměstnaná či podnikala). Výpočet podpory v nezaměstnanosti a její trvání závisí na různých údajích.

Kdy na podporu nárok nemáte

Podpora v nezaměstnanosti však není žádný automatismus. Existuje řada případů, kdy vyhovujete výše zmíněným podmínkám, a přesto na dávku nedosáhnete. Většinou jde o problém, kdy čerpáte již jiné dávky, a pobírání podpory v nezaměstnanosti nelze s pobíranými prostředky kombinovat. Jde o případy pobírání starobního důchodu či nemocenské, ošetřovného nebo pomoci v mateřství. Dále jde o případ, kdy byl váš předchozí zaměstnanecký poměr ukončen ze strany zaměstnavatele za hrubé porušení povinností (půl roku zpět).  Také nelze pobírat dávky, pokud máte nárok na vyšší výsluhový příspěvek než by byla podpora. Posledními případy je pobírání podpory při rekvalifikačních programech a také situaci, kdy jste ve vazbě.

Začátek a doba výplat dávky

Doba pobírání této dávky závisí na věk:

a)      do 50 let – 5 měsíců,

b)      50 – 55 let – 8 měsíců,

c)      nad 55 let – jedenáct měsíců.

Přičemž začátek pobírání může být také u různých případů odlišný. Pokud dostane bývalý zaměstnanec odstupné, výplata podpory se odkládá. Například: odstupné ve výši 3 platů – začátek čerpání od 4. měsíce.

Výše podpory v nezaměstnanosti

Pokud osoba sama požádala o ukončení posledního pracovního poměru nebo se dohodla na výpovědi se zaměstnavatelem, výše její podpory bude pouze 45% předchozího platu (po dobu pobírání se nemění).  Každý rok jsou výše výplat zastropované. V roce 2017 činí strop 15 660 Kč. Pokud jste tedy vydělávali hodně a měli-li byste tak nárok na vysokou podporu, musíte počítat s tím, že více jak 15 660 Kč za měsíc nedostanete.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

  1. Miroslava Odpovědět

    Dobry den, chtela bych se zeptat.
    Partner OSVC vzdy pred zimou pozastavuje zivnost a jde na UP .chtela bych vedet, v jake vysi ma narok na podporu v nezamestnanosti?
    Zalohy na soc.hradi 2951,-kc.
    Dekuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *