Daňové přiznání

Jak podat daňové přiznání

Každý rok na nás tahle povinnost čeká a vyplňování formulářů nepatří zrovna k obecně oblíbeným činnostem. Ve většině případů vyplňuje a podává daňové přiznání za zaměstnance zaměstnavatel. Sama fyzická osoba jej podává v případě, že podniká nebo podniká při zaměstnání.

Jakou cestou přiznání podat?

Pro podání dokumentů finanční správě existují tři cesty. Jedna cesta umožňuje vyplnit formulář online nebo v elektronické offline verzi. Na internetu je řada interaktivních daňových přiznání. Sama vypočítávají všechny zbylé údaje podle vámi vyplněných parametrů. Toto přiznání jen vytisknete, podepíšete a posíláte na příslušný finanční úřad, pod který spadáte. Druhou možností je klasické vyplnění papírového dokumentu. Ten opět podepíšete a posíláte. Nevýhodou je, že všechny údaje musíte vypočítávat vy a musíte znát jaké operace s čísly provádět. Poslední variantou je najmutí daňového poradce. Sice zaplatíte za jeho služby, ale máte jistotu kvalitního vyplnění. Navíc se vám prodlouží lhůta k podání o tři měsíce.

Co do přiznání patří

Do daňového přiznání z příjmu fyzických osob patří všechny příjmy, které jsme nabyli v České republice i v zahraničí. Jde o příjmy nabyté jak hotově či bezhotovostně, které nám byly připsány od 1.1. do 31.1. roku, za který příjmy přiznáváme.  Na první straně zmiňujeme osobní příjmy. Na dalších listech jsou již jen přílohy, které se týkají příjmů ze samostatné činnosti (živnost, náklady paušálem či evidencí), dále ze závislé činnosti (zaměstnání, práce na dohodu). Na dalších přílohách se věnujeme například z kapitálovým příjmům, příjmům z pronájmu a příjmům ostatním.

Závěrečný výpočet

Na posledních stránkách vypočítáváme konečnou daň. V druhém oddílu můžeme zapsat ztrátu z předchozích let. Ve třetím uplatníme dary a další odčitatelné položky. Závěrem spočítáme daň dle sazby daně. Pokud máme hodně vysoké příjmu, tak si ve čtvrtém oddílu solidárně zvýšíme daň. Nakonec zmíníme slevy daně, na které máme nárok.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *