Výrobci letadel jsou zpátky v zisku

01_boeing_airbus

Nástup pandemie koronaviru dopadl na oba největší světové výrobce dopravních letadel, evropský Airbus a americký Boeing, drtivou silou. Obě společnosti počítaly obří ztráty v miliardách dolarů a první období roku 2021 je tak z pohledu jejich zisků či dalších ztrát velmi pečlivě sledováno. Zatím se zdá, že jak Airbus tak Boeing, který kromě problémů s koronavirem musel řešit i potíže s uzemněním svých letadel 737 MAX, čeká výrazně lepší období a obě firmy jsou zpět v zisku.

Boeing: MAX zpátky na obloze

V druhém čtvrtletí roku 2020 byl Boeing ve ztrátě 2,4 miliardy dolarů. O rok později je v zisku 567 milionů dolarů. Na této pozitivní změně se podílí především obnovený zájem leteckých společností o nová letadla a také návrat Boeingu 737 MAX do provozu. Zatímco dnes vyrábí Boeing 16 „MAXů“ měsíčně, brzy by měla jejich výroba narůst na 32 kusů měsíčně. Pro zaměstnance Boeingu je nejdůležitější informace, že díky lepším výsledkům se bude méně propouštět. Na místo více než třiceti tisíc pracovních míst, které chtěl Boeing rušit, přijde o práci dvacet tisíc zaměstnanců.

02_boeing_airbus

Foto: Pixabay

Airbus: vrtulníky i armáda

Evropský Airbus vykázal v loňském roce ve druhém čtvrtletí ztrátu 1,2 miliardy euro. V letošním roce byl Airbus ve stejném období v zisku 1,9 miliardy euro. Stejně jako v případě Boeingu, i pro Airbus platí, že profituje z obnoveného zájmu o leteckou dopravu a také se daří jeho vrtulníkům i letadlům určeným pro armádu.

Dobrou zprávou je pro Airbus i Boeing také zlepšený výhled do blízké budoucnosti. Oba výrobci plánují v letošním roce vyrobit stovky letadel a i v následujících letech by měl obnovený zájem o leteckou dopravu pohánět jejich byznys. Zdá se tedy, že oba hegemoni světového trhu s dopravními letadly mají to nejhorší za sebou a mohou do budoucnosti hledět s optimismem.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vyrobci-letadel-se-otrepali-z-tezkych-ztrat-boeing-i-airbus-vletly-zpet-do-zisku-1382651

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.