Ostře nesledované vlaky: Levné jízdenky výměnou za bezpečnost

02_vlak

Nehod na českých tratích v posledních letech a měsících tak nějak přibývá. Smutné až tristní. Určitě si pamatujete na nehodu v Kralupech, jež se obešla bez ztrát na životech. Co se dělo po ní? Nic moc, vyšetřování proběhlo a jelo se dál. Nyní přišla nehoda další u Domažlic a štěstí se už odklonilo někam jinam. Výsledek byl vcelku drtivý, tři mrtví lidé a spousta zraněných. Kdo za to nakonec mohl? Strojvedoucí. Situace, jež nápadně připomíná vyšetřování otravy Bečvy. Za tu určitě nemohla Deza, ale všichni ostatní.      

Plošné slevy jsou lákavé

Aby také ne, penzisté a mladí lidé mohou jezdit vlaky za velmi výhodnou cenu. Slevy na dráze pros studenty a mnohé další obyvatele ČR stojí stát skoro 6 miliard korun. Poměrně solidní číslo. Zabezpečovací systém ETCS by byl pochopitelně dražší, nicméně i tak by stálo za to slevy minimalizovat a pustit se do něj. To by ale nebylo pro voliče žádné velké lákadlo.

Zrušené tendry

Ano, 5 ze 6 tendrů na evropský zabezpečovací systém ETCS bylo vedením drah zrušeno. U jednoho jediného došlo k podpisu. Jednalo se o tendr na výbavu 146 elektrických lokomotiv, vyšel na 1,9 miliardy korun. Všechny by stály okolo 10 miliard korun.

Stále stejná příčina

Bývalý šéf Drážní inspekce Roman Šigut hovořil v časopisu Respekt o tom, že příčiny nehod jsou fakticky stále totožné. Jasně to dokladují i statistiky Drážní inspekce. Evropský systém ETCS by nehodám bez potíží dokázal zabránit. Počítač vyhodnocuje situace, dohlíží na vlak a v případě potřeby se aktivují brzdy. Podobně funguje i Radioblok, který nedovolí vlaku vyjet ze stanice, když by se mohl střetnout s druhým.     

Ministerstvo na to jde opravdu s vervou

Plán na zavedení zmíněného zabezpečovacího systému ETCS na veškeré tuzemské tratě hovoří jasně.Do roku 2040 je připraveno investovat 5 miliard za rok. Slevy činí zhruba necelých 6, jak už jsme psali výše. A to jsme nepsali o loňské nehodě u Perninku, která si vyžádala také oběti na životech.

Lidský faktor může selhat vždy, nicméně vyplatilo by se nad něj dát počítačovou kontrolu. To by se ale z hlediska volebního PR moc nehodilo.

Zdroje info: https://www.respekt.cz/rozhovory/diskuse-s-romanem-sigutem
https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/zabezpeceni-zeleznice-vyjde-draho-ceske-drahy-za-system-etcs-utrati-miliardy-1376162
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/policie-obvinila-strojvedouciho-za-nehodu-vlaku-u-perninku/r~65763136d3fb11eb878fac1f6b220ee8/
https://www.visegradsky-jezdec.cz/ostre-sledovane-vlaky-babis-slibuje/
https://domazlicky.denik.cz/nehody/

Náhledové ilustrační foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.