Výpověď „dohodou“ pod nátlakem. Jak se bránit

Výpověď

Dnes si rozebereme situaci, kdy je zaměstnanec zaměstnavatelem „vyhozen“ z práce. Přesněji řečeno, když je s ním ukončen pracovní poměr, a to specifickým způsobem – výpovědí dohodou. Takovou dohodu musí podepsat obě strany pracovněprávního vztahu. My si však dnes popíšeme situace, jak se bránit, pokud byl zaměstnanec k podpisu dohody donucen nátlakem. Pojďme na to!

Nejde o nic neobvyklého

Možná vám to zní trochu dramaticky, je však pravdou, že nejde o nic zas tak neobvyklého. Pokud zaměstnavatel potřebuje propouštět, jedna z jednodušších variant pro něj je, že zaměstnancům předloží dohodu o výpovědi, oznámí zaměstnancům důvody, proč ukončuje jejich pracovní poměr a vyžaduje po nich podpis dohody „jinak to může mít horší následky“. Často pak zaměstnanci ze strachu podepíší, protože jim například z dohody vyplývá alespoň odstupné. Často však zaměstnavatel volí tuto „dohodu“, protože u něj neexistují důvody pro jednostranné vypovězení pracovní smlouvy.

Předcházejte tomu

Pokud se již v první fázi takové situace ocitnete, tedy, že vás zaměstnavatel vyzve abyste podepsali výpověď dohodou, vyžadujte čas na rozmyšlenou. Řekněte, že to potřebujete probrat s právníkem, a hlavně mějte celou dobu na paměti – jde o dohodu, musíte se tedy na ukončení pracovního poměru dohodnou. Souhlasit musí obě strany, jinak není výpověď platná. Neváhejte a vyhledejte odbornou radu, nejlépe u advokáta. Nikdy však na místě bez rozmyslu či jen kvůli nátlaku nic nepodepisujte jen tak. Váš podpis musí symbolizovat souhlas s dohodou. Není-li tomu tak, nebojte se říci ne.

Pokud jste podlehli

Pokud jste přeci jen podlehli nátlaku a podepsali výpověď dohodou, je ještě čas na obranu. Bude již však ztížená. Klíčové je však jednat včas. Pokud nahlásíte, že vás podpis byl vynucený po několika měsících, už je to asi horší s důvěrou ve vaše tvrzení. Ihned vyhledejte advokáta, kterému vylíčíte všechny skutečnosti včetně nátlaku. Popřípadě můžete v součinnosti s advokátem či sami podat podnět k inspekci práce. Jde totiž o nezákonnou praktiku zaměstnavatele.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.