Výpočet čisté mzdy není nijak složitý

Čistá mzda

Jestliže sháníte zaměstnání anebo potřebujete vědět, jakou čistou mzdu mají třeba zaměstnanci u konkurence, rozhodně se vyplatí vypočítat si ji. Že nevíte, jakým způsobem byste tak měli učinit? Nevadí, nastíníme vám, jak je zapotřebí výpočet čisté mzdy řešit. Možností je pochopitelně hned několik. My se soustředíme na vypočítání manuální a také na výpočet čisté mzdy online. Ten je mnohem jednodušší a rychlejší, nicméně může postrádat přesnost, která je v tomto případě velmi důležitým faktorem.

Co je vlastně čistá mzda

V první řadě je zapotřebí pojem čistá mzda přesně vymezit. Jedná se tedy o reálný příjem, který momentálně zaměstnanec má. Jinými slovy, jsou to přesně ty peníze, které mu přijdou na jeho bankovní konto po všech odvodech. Za ty jsou považovány srážky na sociální a zdravotní pojištění včetně daňového zatížení. Zkrátka jde o všechny další součástí takzvané hrubé mzdy. Ta se udává u zaměstnavatelů nejčastěji. Neznalí lidé jsou tak mnohdy mystifikování výší platu.

Jak vypočítat čistou mzdu manuálně

Výpočet není náročný. V potaz je třeba brát hlavně zdravotní pojistku, která činí celkem 4,5 % z hrubého platu a sociální pojištění ve výši 6,5 %. Z hrubého platu se také odečítá daň, a to až po odečtení obou předchozích položek. Ta činí 15 % z celkového daňového vyměřovacího základu. Je možné si přitom odečíst slevu na manžela či manželku, která může být vysoká, nicméně partner nesmí mít příjem vyšší než 68 000 korun. Dále se jedná o slevy na děti a také na mnohé další záležitosti typu hypotéky a podobně. I proto je přehlednější výpočet online.

Kalkulačka čisté mzdy online

Vynikajícím nástrojem je čistá mzda kalkulačka online. Stačí pouze zadat vaši hrubou mzdu a pak případně vyplnit další pole se slevami a můžete mít vypočítánu čistou mzdu během několika málo okamžiků.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.