Výměna řidičáku
11.2.2019
Kategorie: Novinky, Povinné ručení

Vyplatí se nemít povinné ručení?

Povinné ručení je, jak už název napovídá, nutné mít. Je zde však pár možností, jak se jeho placení vyhnout. Jde zejména o situace, kdy automobil nepoužíváte. Pojďme se tedy podívat, co se stane, když auto není takto pojištěné.

S autem nejezdím

První se vyjádříme k situaci, kdy auto není přes rok vůbec používané. V takovém případě je asi nesmysl platit za jeho užívání, respektive jej pojišťovat před škodami, které způsobí svým provozem. Pro takové případy můžete uložit registrační značku do takzvaného depozitu na úřadě. Platí se jen jednorázově, a to 200 Kč. Nejdéle může auto být v depozitu rok a půl. A co s autem, když je jeho značka v depozitu? Nemusíte se bát. Auto nemusíte nikterak odstraňovat. Klidně může stát u chodníku před vaším dome. Klíčové je však s ním nejezdit. Pokud se však bude nacházet u pozemních komunikací, musí na to mít odpovídající technický stav. Pozor by si měli dát dědicové. Auto po zemřelém musí být dále pojištěné. Musí se tedy urychleně vykonat dědické řízení, aby bylo jasné, kdo jej bude platit.

Garanční fond

Pokud však nemáte povinné ručení, ale auto používáte, budete muset platit do garančního fondu. Ten spravuje Česká kancelář pojistitelů a hradí se z něj škody, kdy auto, které škodu způsobí není k nalezení. Zákonná povinnost mít pojištěné auto je tedy vynucována tak, že v případě jejího nesplnění stejně platíte. Majitelům aut se tedy obecně má vyplatit spíše mít vůz pojištěný.

Garanční fond je dražší

Pokud vás tedy napadá, co se vyplatí, musíme upozornit, že garanční fond vám vyjde dráž. Garanční fond se platí na principu denních sazeb. Například motorek je to 4–21 Kč (50 cm3 až 500 cm3). U osobních automobilů jsou sazby následovné:

a)       do 1 000 cm3: 30 Kč,

b)      1 001 – 1 350 cm3: 35 Kč,

c)       1 351 – 1 850 cm3: 47 Kč,

d)      1 851 – 2 500 cm3: 65 Kč,

e)      nad 2 500 cm3: 93 Kč.

13 komentářů
 1. ladamal@atlas.cz'
  • stefan.kotoc@seznam.cz'
   • marny@hovno.com'
 2. martom@gmail.cz'
 3. nood@seznam.cz'
  • bx14jarda@seznam.cz'
  • Drevomor@seznam.cz'
 4. miztli@seznam.cz'
  • oldtimer@oldtimer.cz'
  • lubosfous1@seznam.cz'
 5. majkapepa@centrum.cz'
 6. kmoch.stanislav@seznam.cz'
 7. ferdinand2@post.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *