Výměna řidičáku

Vyplatí se nemít povinné ručení?

Povinné ručení je, jak už název napovídá, nutné mít. Je zde však pár možností, jak se jeho placení vyhnout. Jde zejména o situace, kdy automobil nepoužíváte. Pojďme se tedy podívat, co se stane, když auto není takto pojištěné.

S autem nejezdím

První se vyjádříme k situaci, kdy auto není přes rok vůbec používané. V takovém případě je asi nesmysl platit za jeho užívání, respektive jej pojišťovat před škodami, které způsobí svým provozem. Pro takové případy můžete uložit registrační značku do takzvaného depozitu na úřadě. Platí se jen jednorázově, a to 200 Kč. Nejdéle může auto být v depozitu rok a půl. A co s autem, když je jeho značka v depozitu? Nemusíte se bát. Auto nemusíte nikterak odstraňovat. Klidně může stát u chodníku před vaším dome. Klíčové je však s ním nejezdit. Pokud se však bude nacházet u pozemních komunikací, musí na to mít odpovídající technický stav. Pozor by si měli dát dědicové. Auto po zemřelém musí být dále pojištěné. Musí se tedy urychleně vykonat dědické řízení, aby bylo jasné, kdo jej bude platit.

Garanční fond

Pokud však nemáte povinné ručení, ale auto používáte, budete muset platit do garančního fondu. Ten spravuje Česká kancelář pojistitelů a hradí se z něj škody, kdy auto, které škodu způsobí není k nalezení. Zákonná povinnost mít pojištěné auto je tedy vynucována tak, že v případě jejího nesplnění stejně platíte. Majitelům aut se tedy obecně má vyplatit spíše mít vůz pojištěný.

Garanční fond je dražší

Pokud vás tedy napadá, co se vyplatí, musíme upozornit, že garanční fond vám vyjde dráž. Garanční fond se platí na principu denních sazeb. Například motorek je to 4–21 Kč (50 cm3 až 500 cm3). U osobních automobilů jsou sazby následovné:

a)       do 1 000 cm3: 30 Kč,

b)      1 001 – 1 350 cm3: 35 Kč,

c)       1 351 – 1 850 cm3: 47 Kč,

d)      1 851 – 2 500 cm3: 65 Kč,

e)      nad 2 500 cm3: 93 Kč.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

15 komentářů

   1. lol Odpovědět

    kéžby to tak fungovalo aten vrak co zabira misto v nasi ulici zmyzel ,ale neni tomu tak hezky tam stoji pres 4 roky a prezil nespocet cisteni ulice a i rozsahlou opravu chdniku, stavbari si jej vzdy posunuly, ale odtahnout to nikdo NECHCE pac moc dobre vedi ze nikdo neprijde zaplatit pokutu a odtah…

    1. Odpovědět

     lole – a co takhle vyjmenovaná slova po „M“? Nebo snad nastal nějaký zlom v pravidlech Českého pravopisu (ZMYZEL)?

 1. Marný Tomáš Odpovědět

  Zase velmi dobré rady.Co je to DEPOZIT?Tato instituce již dávno neexistuje.Dnes jen VYŘAZENÍ z provozu,toto je na JEDEN rok,pak se musí doložit místo kde se auto nachází,proč a co se s ním dělá-bude dělat-pak je prodloužení na neurčito a ne jak píše neznalý autor na rok a půl!!!! Jinak auto bez RZ (postaru SPZ NESMÍ být na veřejně přístupném místě!!
  Jinak je od státu-pojištoven zlodějna, že KAŽDÉ musí být pojištěné. Místo presumpce neviny zde je presumpce viny=máš auto=jezdíš,tak plať,tak plať a je jedno zda jezdíš nebo ne.

 2. Josef Odpovědět

  Tomáš Marný,máš to marný…. ty tvoje bláboly jenom blbnou lidi ….depozit nebo vyřazení z provozu – důležité je, že tomu kždý rozumí….Dokládat, kde a proč vozidlo stojí je NESMYSL !!! A stejně tak „prodloužení na neurčito“ je úplná pitomost, vážený !!!

  1. Jarda Odpovědět

   Vážený pane Josef,už jste asi dlouho nebyl na dopraváku,uznávám,že depozit nebo vyřazení z provozu je vžité a lidi to chápou,ale v ostatním má pan Tomáš Marný pravdu.Uložit SPZ lze na rok,po roce jste povinen,dokonce pod hrozbou pokuty doložit kde auto stojí a za jakým účelem(třeba oprava,není možno využít třeba jako traktůrek na vlastním pozemku) a pak je to na neurčito s tím,že dopravák bude provádět kontroly,abyste auto náhodou nerozebrali na součástky a nerozprodali-toť současně platné předpisy

 3. miztli Odpovědět

  Celá tato lobyistická lumpárna ze strany pojišťoven způsobila, že ponechat si auto na náhradní díly, jež se budou postupně, tewba i 10 let, rozprodávat či darovat, je nemožné. A o to těmto lumpům šlo. O žádnou bezpečnosti či placení škod vůbec ne.Dříve, prostě, když člověk „dojezdil“ auto, tak si nechal spz, i papíry a proto, také se v inzerátech objevovaly nabídky prodám papíry s spz k tomu a tomu vozidlu. A sice proč. Protože kdosi, kdo uměl udělat třeba z několika aut téhož typu provozuschopné,resp. dopvezl si auto z ciziny ale bez papírů a nedalo se přihlásit, tak učinil toto : potřeboval, aby mohl i nadále jezdit. Takže jezdilo na papíry neexistujícího vozidla. Jenže se nahlásila změna kastle. motor se již před velmi dlouhou dobou začal zcela rozumně pokládat za výměnný díl, asi tak podobně, jako alternátor či spojka i startér. apod. A pochopitelně, když auto bylo rozebrané a zůstaly jen papíry, tak nikdo rozumný nepokládal za rozumné nadále platit povinné pojištění. Protsě jej odhlásil a bylo to. a nikdo nevyžadoval doklad o vyřazení vozidla z registru Teprve později tyhle fiannční svině to však zatrhly, ale je jim to starou belu paltné. I tak tito nenažranci chcípnou stejně nebo i dříve a za ty prachy si ty lobyistické svině nekoupí ani vteřinu živiota. Jejich správné místo je tak 2 metry pod zemí. Thus always to tyrants.

  1. veterán Odpovědět

   Skoro přesně, butno podotkout snad jen to, že super ministr Ťukťuk je „borec“, v novele novely zákona o provozu vozidel uvedeno – zjednoduším do jazyka srozumitelného –
   trvalé vyřazení, tj.oupelnej konec provozu vozidla – majitel je MUSÍ „DAROVAT“ spřátelené firmě která má licenci na eko likvidaci, jináč vehikl nejde zrušit a pak tedy nusí „spřáteleným“ pojišťovnám cálovat pojištění, i když nejezdí a vrak má doma na zahrádce…
   Stejnej bolševickej bordel, jako v letech padesátých, jo, všechno už tu bylo.
   ANO, bylo i lépe.
   )) mimochodem kancelář pojistitelů před pár lety po dlouhé tahanici zamáíznul ˇÚstavní soud, dnes vesele kasíruje znovu….

 4. pepa Odpovědět

  Sere to asi každého tak jako mě. Nechal jsem si jednu audi které odešel motor a koupil druhou, totožnou a je nenormální že jsi ji nemůžu nechat na dvoře na náhradní díly. Pořád to zabere méně místa než kdybych to rozebral a když něco budu potřebovat tak vím kde sáhnout a ne někde lítat a doprošovat se za velké peníze . A to mam platit za něco co je moje a nikoho to neomezuje ani neohrožuje

 5. sstanisssslav kmoch Odpovědět

  Chtel bych vlozit komentar k povinnemu ruceni.Varuji pred platbou u Podnikatelske pojistovny,je to neseriozni spolecnost,i kdyz platite nebude vam platit,udela z vas podvodnika nezaplati vam poskozene sklo i kdyz mate vse radne nahlaseno,svedecky dolozeno nakonec chteji vse dolizit kamerou,ktera ovsem neni v povinne vybave.Nic mi nezaplatili,tak pozor na ne ,zvolte si jinou pojistovnu nez tyto podvodniky Kmoch

 6. Ferdinand Mikysek Odpovědět

  Prosím poradit! Prodám auto.Nový majitel ho ten den pojistí,druhý den se provede přepis.Třetí den po prodeji končí moje zákon.pojistka.Asi po týdnu mně kdosi poradil abych zrušil pojitku prodaného auta.Tak jsem oznámil ČPP,že auto má jiného majitele.Krátce na to,se ozvala ČPP,že chce za dobu kdy skončilo moje zak.poj.a dobu než jsem to nahlásil(pár dní)83,-Kč.Směšná částka,ale jde o princip.Za co?Mimoch.před pár léty za stejnou věc mně obeslala ČKP,a šmejdi chtěli kolem 2000,-Naštěstí měli v dopisu chybu,a následně to těm šmejdům zatrhl úst.soud.Zajímavé jak by se provedlo vypořádání po nezaviněné nehodě nového majitele.To by nás odškodnila/y/ pojišťovna/y/ oba?Oba jsme přece zaplatili zák.pojištěni za stejný vůz.Kocourkov!Dík.F.M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *