Vyplatí se být jako freelancer na home-office? 

Home office

Působit jako freelancer není vůbec na škodu, spíše naopak – pro firmy jste „levnou” pracovní silou, protože za vás nemusí odvádět ani sociální, ani zdravotní pojištění (to zvládáte sami). Také si jsou vědomi toho, že práce bude odvedena precizně, jelikož toužíte po dlouhodobé spolupráci, aby byl váš výdělek zajištěn i v nadcházejících měsících. Pojďme se však na podnikání „na volné noze”, navíc z domu podívat z toho druhého pohledu. Je to skutečně výhodné i pro samotného freelancera?

Podíl freelancerů na trhu roste

Poslední statistiky naznačují, že podíl lidí působících „na vlastní noze” dlouhodobě roste. A očekává se, že tomu nebude jinak ani v nadcházejících letech, i když budeme značně postižení vysokou inflací a ekonomickou krizí. Být freelancerem s sebou nese řadu pozitiv, předně:

  • možnost nastavit si vlastní pracovní dobu,
  • být sám sobě pánem, 
  • pracovat odkudkoliv a
  • vydělávat si tolik, kolik chci (pokud si tedy seženeme zakázky).

Samozřejmě každá mince má svůj rub i líc. Za nevýhody bychom mohli považovat nespokojenost klientů vyústěnou v příliš brzké ukončení spolupráce. Také menší výdělky, pokud se spolupráce ukončí příliš nečekaně a rychle. Nebo zdravotní problémy, které se však obecně s prací z domu pojí. 

Práce z domu? Dbejte na svou bezpečnost

Stejně jako zaměstnanci ve velkých firmách, i podnikatelé fungující na volné noze musí dbát bezpečnostních pokynů. Jen tak se vyvarují nepříjemným zdravotním problémům, které by mohly vyústit v jejich předčasné ukončení profese. 

Práce z domuPráce z domu jako taková je náročná výhradně pro naši páteř a horní končetiny. Kvůli minimu pohybu, který si běžně spíše odpíráme, může pokulhávat zdraví obecně. Předcházejte možným negativním scénářům a nedovolte, aby se ramena vah přiblížila spíše ke klasickému zaměstnaneckému poměru, když poptávka po freelancerech roste. Vybavte svou domácí kancelář.

Jak vybrat kvalitní psací stůl

Každá kancelář (a ta domácí výhradně) by měla být vybavena kvalitním psacím stolem. Vybírejte takové bílé psací stolybílé psací stoly, které budou nabízet dostatek volného prostoru pro nohy. Stůl by tak měl být nejen dostatečně široký, ale i správně vysoký a hluboký. 

Trefou do černého jsou alternativy s možností přizpůsobit stolové nohy dotyčnému. 

Jak vybrat správnou kancelářskou židli

Stejně velký důraz klaďte na kancelářské židle, které opravdu nemohou být pouze designové. Vzhled je v tomto případě druhořadý, daleko důležitější jsou ergonomické vlastnosti, díky nimž je židle spolehlivou a efektivní oporou našich zad. 

Při výběru židle hraje roli to, kolik hodin na ní budete denně sedět. Patříte k jedincům, kteří pracují i 16 hodin denně? Vyberte si nejlepší zdravotní židlenejlepší zdravotní židle, na které bude spolehnutí. Pokud pracujete do pěti hodin denně, stačit bude levnější alternativa, která nemusí mít opěrku hlavy nebo vypolstrovanou zadní část.

Vyhrajte boj nad prokrastinací

Máte zařízenou vaši vyhovující kancelář? Skvělé. Máte sjednaný živnostenský list, protože už víte, že být freelancerem se vyplatí? Gratulujeme. Teď jen vyhrát boj s prokrastinací, která je bohužel jedním ze zásadních rizik práce z domu. Prokrastinací se rozumí chorobné odkládání povinností a při práci na home office je tato problematika denním chlebem. Existuje však několik léty prověřených fíglů, které s ní dokážou hravě zatočit:

  • Ranní rutina jako do klasického zaměstnání (čili se oblékněte do džínů, nikoliv tepláků, namalujte, posnídejte a teprve poté se pusťte do práce).
  • Vyhraďte si místo na práci bez rušivých elementů (čili nepracujte v obývacím pokoji u televize ani v ložnici v posteli).
  • Sestavte si rozvrh, v němž budete pamatovat na přestávky (a procházky, díky kterým zaženete únavu).

Zdroje info:

https://www.prace-z-domu.com
https://www.chytryvyber.cz/nejlepsi-zdravotni-zidle/
https://www.homago.cz/psaci-a-pracovni-stoly?colors=1
https://www.expedo.cz/blog/?clanek=vyladte-svuj-home-office-k-dokonalosti-budete-efektivnejsi-29

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.