Cestu taxíkem k lékaři vám může proplatit pojišťovna. Kdy?

taxi

Cestování hromadnou dopravou je ekologické, levné a spolehlivé. Co ale dělat, pokud potřebujete k doktorovi, avšak jste ve stavu, kdy je pro vás cesta hromadnou dopravou prakticky nemožná? Nabízí se možnost použít vlastní auto, to je ale spíše teoretická možnost, neboť když nezvládnete cestu MHD, nejspíš nebudete ve stavu, kdy byste mohli řídit. Ve chvíli, kdy nejsou k dispozici ani příbuzní nebo přátelé, zůstává taxi prakticky jedinou možností. Je ale poměrně drahé. Nicméně: co kdyby vám na cestu k doktorovi a zpět přispívala pojišťovna?

Taxíkem za lékařem

Představa toho, že si před každou návštěvou lékaře zavoláte vůz taxi a dopravíte se k němu takto pohodlně, je jistě lákavá. Současně je to ale finančně poměrně nákladný způsob. Přesto lze na cestu od pojišťovny nějaké peníze získat. Neplatí to ale pro každého.

Nejde samozřejmě pouze o cestování taxíkem, nýbrž o příspěvek na dopravu k lékaři obecně. Ať tak či onak, nárok na tento příspěvek mají v rámci zajištění zdravotní péče pouze někteří pacienti. Zdravotní pojišťovny přispívají klientům na cestu jen za splnění určitých podmínek.

lékař

Foto: Pixabay

Kdo má nárok na příspěvek?

Jízdu soukromým vozem může lékař předepsat a je vždy nutné získat tento předpis u praktického nebo u ambulantního lékaře. Ti musí potvrdit závažnost stavu pacienta při přepravě. Nutno podotknout, že se prakticky jedná o nemobilní pacienty a ty, kteří skutečně nejsou schopni absolvovat cestu MHD nebo řídit vlastní auto.

Schválení lékaře musí být provedeno vždy písemně, s řádným podpisem a potvrzením od jako doklad pro umožnění tohoto způsobu dopravy. Zdravotní pojišťovna nicméně přispěje pouze za nejkratší možnou cestu z místa výjezdu do místa domova.

Pacienti tedy skutečně mohou získat příspěvek ze svého pojištění. Na jeden kilometr jízdy v takovém případě pojišťovny připlácí sedm korun, o proplácení jízdy taxíkem se tedy hovoří jen s velkou nadsázkou.

Zdroje informací: https://www.vitalia.cz/clanky/zdravotni-pojistovny-prispivaji-na-taxi/

https://www.mesec.cz/aktuality/kdy-vam-zdravotni-pojistovna-proplati-cestu-na-vysetreni-a-kontrolu/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.