Výpadek příjmů – Tipy, jak jej přečkat

Může se to stát kdykoli. Neplánovaný nákup nezbytného zařízení domácnosti, nemoc či ztráta zaměstnání. To vše může způsobit výpadek příjmů vašeho rodinného rozpočtu. Nyní se v podobné situaci ocitá stále více lidí v souvislosti s opatřeními vlády a pandemií koronaviru. Dnes si tedy představíme pár tipů, jak tuto dobu s omezenými příjmy přečkat.

Omezte výdaje

Pokud můžete předpokládat, že vaše příjmy sníží natolik, že to již citelně poznáte, pak je nejlepší včas omezit zbytné výdaje domácnosti. Zkuste si udělat analýzu vašeho hospodaření, kde si zapíšete, za co většinou utrácíte peníze. Začněte omezovat takové výdaje, které jsou zcela zbytečné, pokračujte těmi, co jsou zbytné a nechejte jen ty nezbytné. Dále odložte větší investice v podobě rekonstrukcí bydlení či nákupu nových spotřebičů nebo třeba automobilu.

Přemýšlejte nad použití hotovosti

V další fázi musíte přemýšlet nad tím, co a jak platíte. Pokud totiž platíte splátky úvěrů nebo jiné pravidelné platby, musíte mít dostatek těchto prostředků na účtu. Proto vždy s tímto při výběru z bankomatů kalkulujte. Musíte mít dostatek peněz na běžném účtu.

Spoření

Spořit se má, pokud na to má člověk prostředky. Pokud vám na čas vypadne část příjmů, určitě nemusíte trvat na tvoření rezervy v tomto období. Pokud vám chybí peníze v rozpočtu domácnosti, určitě omezte (alespoň na čas) výdaje, které putují na spoření. Spoříme si přeci v dobrých letech na ty horší. Pokud zažíváte hubenější období, určitě je spoření místo, kde lze peníze ušetřit.

Rezerva

Pokud jste si tvořili rezervu, určitě ji teď uvítáte. Je dobré, že pokud zažíváte nedostatek finančních prostředků, víte, kam sáhnout. Vždy se však k vaší finanční rezervě chovejte odpovědně. Zvláště v případech, kdy nevíte, jak dlouho bude výpadek příjmů trvat. Vybírejte si z místa, kde máte finanční rezervu uloženou až v případě, že není jiná možnost. Dostatečně vysoká finanční rezerva nemusí totiž nutně znamenat, že musíte utrácet, jako kdyby vám žádné peníze nechyběli.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.