Dobrovolná měsíční škola: Tomu už zřejmě nerozumí nikdo

Zpět do školy

A máme tady první nástin toho, jak by se mělo opět restartovat školství. Paráda, konečně to přišlo a jsme zase o trochu chytřejší. Nebo ne? No, popravdě, podle aktuálního harmonogramu ani moc ne. Tedy především v případě základních škol. Tady je situace poněkud prazvláštní. Už samotný výraz dobrovolně v sobě nese neskutečné množství otazníků. Jakých? To zkusíme přiblížit právě v tomto článku.

25. května pouze první stupeň

Žáčci prvního stupně by měli vyrazit do škol 25. května. Tedy dobrovolně. V kolektivu bude moci být pouze 15 dětí. Jestli to budou VIP, nebo naopak ti, které rodiče dotlačili násilím, nevíme. Názory rodičů se různí. Spousta nechce, aby se děti ve školách nakazily. Jiní zase vítají, že je budou moci uklidit, protože logicky potřebují jít do zaměstnání. Tak jako tak zřejmě vznikne docela solidní chaos. Když bude ve škole více dětí, pomohou učitelé druhého stupně, jenž bude nepovinný? A co s dětmi po vyučování, kdy nebudou funkční školní družiny? Nebo se v ně vlastně změní třídy. Opět přinejmenším zajímavé…To si rodiče i tak moc v práci nepobudou.

Třídnické hodiny na druhém stupni

S druhým stupněm základní školy se už letos v podstatě nepočítá. Děti budou moci docházet do školy a řešit záležitosti v rámci třídnických hodin. Najít v této větě nějaký smysl fakticky nelze. Co, kdo a koho v takovéto situaci naučí? Vůbec nic, maximálně dojde k přenosu koronaviru.

Je třeba být striktní

Jít do školy na měsíc absolutně nemá smysl. Pokud ho někdo najde z ekonomického hlediska, pak by měla být škola tento měsíc povinná pro všechny. Polovičaté řešení na bázi dobrovolnosti je holý nesmysl. Co budou dělat učitelé, kterým nepřijde dostatek dětí? Bude se učit napůl klasicky a polovičně na dálku? Prostě nedomyšlené se vším všudy.

Roušky malé děti mít nemusí, ale…

Když půjdou mezi ostatní třeba na toalety, měly by si je nasadit. Učitelé musí zesílit dozor. Není šance to uhlídat. Kdo byl někdy na základní škole, ví, že takto to prostě nejde. Když si budou chtít jít zahrát chlapi fotbal a bude jich 10, nebude to možné, ale dětí ve třídě může sedět 15. Nebo je to jinak?  Pokud se děti přiblíží třeba u výkresu, musí mít roušky.

Co se týká zkoušek, maturit atd., vše je možné řešit tak, aby byla zachována veškerá ochranná opatření.

A co třeba známky? Podle čeho je budou učitelé dávat? Dle dálkové formy studia a známek nemajících žádnou vypovídací hodnotu? V každém případě nás čekají zajímavé chvíle. Samotné dobrovolnosti je ve školství čím dál tím více a teď přišel ještě jakýsi pomyslný vrchol…

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.