Hypotéku si nemusíte brát jen na bydlení

Lidé mají v hlavách stále tak nějak zakořeněno, že hypotéka je spojena jedině s koupí vlastního bydlení. To však už dlouhá léta neplatí. Pravda je taková, že hypoteční úvěr můžete získat prakticky na cokoliv, i když cesta ke kladné odpovědi samozřejmě podléhá určitým pravidlům, které je potřeba dodržet. Kdy vám hypotéka dobře poslouží? To si v následujících řádcích rozebereme.

Základní informace o hypotékách

Hypotéky na současném trhu se v podstatě dělí do dvou základních skupin – účelové a neúčelové. Rozdíl mezi nimi klientům napoví už samotné názvy. V prvním případě bance musíte předem nahlásit, k čemu peníze hodláte využít. Pokud se rozhodnete pro typ druhý, máte volnou ruku a nejste ničím omezeni.

Částku můžete vložit do výstavby bazénu, venkovní terasy nebo luxusní dovolené s rodinou. Fantazii se zkrátka meze nekladou. Za neúčelové hypotéky (často označované jako „americké“) však zaplatíte daň v podobě vyšších úroků. Navíc stále platí, že do zástavy musíte poskytnout nemovitost odpovídající hodnoty. K čemu se dnes hypotéky využívají nejčastěji?

Výstavba nebo koupě domu v žebříčcích i nadále vede

Samozřejmě, že za oblíbeností hypoték z většině části stojí právě koupě nemovitosti s trvalému pobytu, případně rekreačního objektu. Zároveň je však možné o ni zažádat kvůli koupi družstevního bytu nebo dovybavení interiéru. Pokud vyhovíte kritériím bankovní společnosti, může vám peníze poskytnout i na dostavbu nemovitosti, přestavbu, rekonstrukci nebo celkovou modernizaci. Ve všech těchto případech však musíte zažádat alespoň o 200 000 Kč.

V rozvodovém nebo dědickém řízení může hypotéka pomoci

Smrt blízké osoby je určitě tou nejhorší životní událostí, která vás může potkat. Lehká ale rozhodně není ani dohoda s pozůstalými v otázkách rozdělení majetku. Pokud hodláte využívat dům či byt z dědického řízení, je potřeba ostatní vyplatit. Za tímto účelem banky povolují žádat o hypotéku.  

Situace jako před kopírák může nastat v momentě, kdy se manželé rozhodnou jít každý vlastní cestou. Během rozvodového řízení často dochází k házení špíny jeden na druhého, ale také otázkám rozdělení majetku. Ten, kdo se rozhodne společný majetek využívat, musí toho druhého řádně vyplatit. I tady pomůže hypotéka.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Refinancování hypotéky novou hypotékou

Zdá se vám, že některá banka nabízí mnohem výhodnější podmínky hypotečního úvěru, než kterými momentálně disponujete? Není nic jednoduššího, než přistoupit k refinancování. To znamená, že konkurence splatí současnou hypotéku hypotékou novou a vy se tím pádem stanete dlužníkem jejím.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.