Předčasný důchod

Nižší penze žen. Příčin je několik

Je statistickým faktem, že v průměru mají ženy nižší důchody než muži. Proč tomu však takto je? Nejde jen o jediný faktor, nýbrž o celou řadu. Některé jsou přirozené, některé mohou být následkem nerovného zacházení s ženami na trhu práce. Dnes se na tyto faktory společně podíváme. Pojďme na to!

U žen je více předčasných důchodů

Statisticky je to tak. Více předčasných důchodů je u žen. Proč? Protože v průměrném páru je vždy muž starší než žena. Pokud tomu tak je, a pokud je rozdíl vyšší, než je státní diskriminace u odchodu do důchodu, muž se dříve dožije důchodového věku. To vede k tomu, že je dříve v důchodu než jeho choť. No a často se pak stává, že manželka či partnerka řeší tuto situaci tak, že jde do důchodu předčasného. Může to být z různých důvodů. Ten triviální spočívá pouze v tom, že žena chce trávit volný čas s manželem. Například cestovat či chalupařit. Další důvody mohou být však například zdravotní stav nebo třeba ztráta zaměstnání v době, kdy se již starším lidem hledá nová práce těžko.

Počet dětí

Pokud tedy žena odejde do předčasného důchodu, krátí se jí její výměra penze. A to nevratně. Tady je tedy jeden z možných důvodů, proč mají ženy v průměru nižší penze. Nejde však o jediný důvod. Dalším faktorem, který ovlivňuje výši důchodu je například počet vychovaných dětí.  Počet dětí také ovlivňuje dobu pojištění. Nynější důchodkyně odcházeli totiž do důchodu i podle toho, kolik měly dětí. Některé ženy tak mohly jít až o 8 let dříve do penze. O tolik byla také kratší doba jejich pojištění. To pak ovlivňuje procentuální výměru starobního důchodu.

Doba pojištění

Další věcí je, že mladší ženy mají kratší dobu pojištění z důvodu změny legislativy v důchodové oblasti. Ty, které odcházeli do starobního důchodu v minulosti, měli výhodnější podmínky než ty, které chodí do důchodu třeba teď. Je mnoho věcí, na kterých to lze vyčíst. Například doba studia se výhodněji započítávala lidem v minulosti než dnes. Navíc nyní narozeným se již doba studia vůbec nezapočítává. No a posledními důvody nižších penzí českých důchodkyň jsou ty sociálně-ekonomické. Ženy mají průměrně nižší mzdy na stejných pozicích než muži. Navíc se můžeme ve společnosti setkávat s fenoménem malého počtu žen ve vedoucích pozicích. Dále se do kariéry žen se také promítá doba, kdy má děti a s partnerem zakládají rodinu.

 

4 komentáře

 1. halatova.v@seznam.cz'Věra Halátová Odpovědět

  Až na to, že v posledním odstavci „Doba pojištění“ píšete v minulém čase ženského rodu měkké „i“, je článek dobrý.

 2. oma@seznam.cz'Oma Odpovědět

  Až na to, že když vezmete průměrnou sumu kolik se vyplatí ženě pod dobu života v“ duchodě“ do úmrtí a porovnáte s dobou co „prožije“ muž… tak zjistíte, že celkové číslo je pro ženy nakloněno o dost více něž u mužů… to se ale nehodí co ?

 3. alice.prchalova@seznam.cz'Alice Odpovědět

  Pane Mikulíne, kolik tříd základní školy jste proboha vychodil ?!? Pokud neovládáte základy pravopisu, zaplaťte si kvalitního a fundovaného korektora.

 4. faustovam@email.cz'zdislava Odpovědět

  No a další důvod je ten, že existují zaměstnání – špatně placené a velmi náročné, které prostě málokterý chlap zvládne. Třeba zdravotní sestra/bratr/. No a který chlap by to asi chtěl dělat…Ani Mikulín ne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *