Vydražený Napoleonův klobouk: padla rekordní částka

Napoleon

Francouzský císař a vojevůdce Napoleon Bonaparte stále patří mezi nejvýznamnější postavy evropské historie a tomu odpovídá i zájem o předměty s ním spojené. Jeden z nich byl nyní v Paříži vydražen za rekordní sumu.

Napoleon a jeho klobouk

Císař Napoleon nosil často dvourohý klobouk, který byl jeho poznávacím znamením, a který se nyní v Paříži prodal v dražbě. Prodal se přitom za neuvěřitelných 1,93 milionu euro, v přepočtu tedy za 47,1 milionu korun.

Napoleon

Foto: Pixabay

Napoleon Bonaparte vlastnil takových klobouků kolem 120, pouze devatenáct z nich se však dochovalo. Tento dvourohý je podle odborníků nejvzácnější, údajně ho měl mít panovník na sobě v době, kdy byla svedena bitva u Waterloo v roce 1815. Šlo tedy o okamžik, který  pro Napoleona značil jasnou a definitivní porážku. O Napoleonovy předměty je i po takové dlouhé době stále velký zájem. Existuje i klobouk, který byl vydražen za 1,88 milionů euro, tj. 46 milionů korun.

Cena překonala očekávání

Cena, kterou zájemce za ikonický klobouk zaplatil, překonala očekávání. Podle odhadů měla být cena mezi 600-800 tisíci eur (tj. 14,6 – 19,5 milionů korun). Klobouk se stal Napoleonovým poznávacím znamením, neboť jej schválně nosil jinak, než bylo v té době obvyklé. Zatímco tradičně se klobouk nosil s rohy dopředu a dozadu, Napoleon jej měl na hlavě v ose ramen. I proto se stal jeho nejvýraznějším znakem, podle kterého ho rozlišujeme dodnes.

Zdroje informací: https://www.nytimes.com/2023/11/20/world/europe/napoleon-hat-auction-sold.html

https://www.theguardian.com/world/2023/nov/19/napoleon-hat-fetches-record-price-paris-auction

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.