Výdaje za elektřinu můžete opět snížit. Jaké jsou možnosti?

Elektroměr

Cena elektřiny v letech 2021 a 2022 strmě vzrostla a pro mnohé firmy i domácnosti se postupně dostávala až do těžko zvladatelných výšin. Po měsících nekonečného zdražování se zdá, že se blýská na lepší časy.

Jak se vyvíjela cena elektřiny?

Pohledem na burzu zjistíme, že cena elektřiny se ještě v roce 2020 pohybovala kolem 45 eur za MWh. V roce 2021 ale cena začala strmě růst, přičemž v polovině roku 2022 atakovala hodnotu 1 000 eur za MWh. Od té doby se ale naštěstí začala situace zklidňovat a cena vytrvale klesá. Aktuálně se na burze cena jedné megawatthodiny pohybuje kolem 140 eur.

Na vysoké ceny energií, které mohly ohrožovat finanční stabilitu firem i domácností, reagovaly i vlády evropských států. V České republice aktuálně platí pro domácnosti cenový strop ve výši 6,05/KWh vč. DPH na celou její spotřebu. K této částce je ale nutné připočítat regulovanou složku ceny elektřiny, fakturovaná cena elektřiny na úrovni stropu tak bude ještě o něco vyšší.

Díky tomu, že tržní cena elektřiny výrazně klesla, jsou ale dodavatelé schopni postupně tuzemským klientům nabízet smlouvy za cenu, která se pohybuje pod úrovní vládou stanoveného stropu.

Jestliže tedy aktuálně platíte za elektřinu ceny odpovídající vládnímu stropu, ušetřit můžete vyjednáním nové smlouvy nebo změnou dodavatele.

Máte správně nastavenou distribuční sazbu?

Jestliže jste dosud elektřinu využívali jen pro běžné spotřebiče (lednice, pračka, počítač, telefon), pravděpodobně využíváte distribuční sazbu bez nízkého tarifu. Rodiny, které si pořídily elektromobil, by ale měly zpozornět.Elektromobil je totiž jedním ze „spotřebičů“, který vám může otevřít cestu k distribuční sazbě s nízkým tarifem. Ověřte si tedy, zda nemáte nárok na přechod k výhodnější distribuční sazbě, která by rovněž mohla vést k zajímavým úsporám.

Vyměňte staré spotřebiče za nové

Vlastníte-li 20 let starou ledničku, a pokud po večerech vysedáváte u 15 let starého stolního počítače, pak ve vaší domácnosti pravděpodobně lze najít z dlouhodobého pohledu úspory díky tomu, že své staré spotřebiče vyměníte za nové moderní alternativy. Ty budou pravděpodobně mít díky modernějším technologiím nižší spotřebu a investice do nových spotřebičů se vám tak v průběhu let vrátí. Zjistěte, jakou mají vaše současné spotřebiče spotřebu a jakou spotřebu by měly zvažované alternativy. Když rozdíl vynásobíte svou aktuální cenou kWh, rychle zjistíte, kolik můžete ročně ušetřit.

Buďte důslední

Téměř každý pak dokáže úspory najít v tom, jak se svými spotřebiči zachází. Nenechávejte ledničku otevřenou déle, než je nutné, na televizi nebo na počítači uberte jas a intenzitu podsvícení. Také večer si můžete doma vystačit s méně intenzitním světlem. Jde o spoustu drobných kroků, které se v součtu celého roku mohou ve vyúčtování zajímavě projevit.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.