Češi se vrhli na cestování a ČEDOK zažil nejlepší rok ve své novodobé historii

pláž

Zatímco roky 2020 – 2021 byly pro sektor cestovního ruchu bez nadsázky katastrofální kvůli celosvětové pandemii covidu 19, loňský rok znamenal pro cestovní kanceláře návrat k optimistickým výhledům. Největší česká cestovní kancelář, Čedok, prožila dokonce nejúspěšnější rok ve své novodobé historii.

Češi touží po cestování

V roce 2022 si u Čedoku koupilo zájezd na 270 000 lidí. Současně měli zájem spíše o čtyř a pěti hvězdičkové hotely což zvedlo průměrnou cenu zájezdu. Výsledkem byly tržby ve výši plných pěti miliard korun, což znamenalo překonání dosud nejlepšího roku 2008, kdy Čedok vykázal tržby 3,5 miliardy.

pláž

Foto: Pixabay

Jak Češi cestují

Nejoblíbenějšími destinacemi českých dovolenkářů byly Řecko, Turecko a Španělsko. Lidé většinou vyráželi na týden a nejvíce zájezdů si stejným dílem objednali rodiny s dětmi a páry. Tyto dvě skupiny tvořily 80 % všech klientů Čedoku. Stále více se ale na dovolenou vydávají i jednotlivci. Dalším trendem byl zvýšený zájem o výlety a nejrůznější aktivity nad rámec vlastního pobytu.

Plány do budoucna

Rekordní rok lze přičíst i vlivu polské skupiny Itaka, která se nedávno stala většinovým vlastníkem Čedoku. Čedok rozhodně nechce usnout na vavřínech a kromě toho, že bude i letos dělat vše proto, aby uspokojil poptávku po cestování mezi Čechy plánuje i několik zajímavých novinek. Tou první je návrat na slovenský trh, tou druhou potom nabídka letů z nově otevřeného dopravního letiště v Českých Budějovicích.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cestovni-kancelar-cedok-dovolena-zajezd-pobyt-sezona-itaka.A230330_133140_ekonomika_thee

https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-cedok-ohlasil-rekordni-vysledky-a-nove-destinace-cesi-se-dostanou-charterem-i-do-keni-40427332

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.