Výdaje na výsluhy policistů se zvyšují, a to i uměle. Ostatní zaměstnání mají smůlu

Vít Rakušan

Mnozí malí kluci si přejí být policisty. Chtějí být ti silní, kteří chrání slabé. Krásná idea, která ale mnohdy absolutně neodpovídá realitě. Mnozí ne už malí kluci chtějí být policisty, protože se v životě budou mít dobře a získají nárok na výsluhy podobně jako hasiči, celníci nebo dozorci. Skvělé. My ostatní včetně permanentně sloužících lékařů máme smůlu. Výdaje na renty zmíněných povolání se neustále zvyšují. Platíme je my z našich daní, paráda.

Renty v loňském roce stály 12,5 miliardy korun

Zní to možná až neuvěřitelně, ale tato částka byla v loňském roce na rentách skutečně vyplacena. Jedná o 64% nárůst ve srovnání s rokem 2019. Před pěti lety byly výdaje markantně nižší. Zvyšují se pochopitelně platy, a tak rostou i renty. Bohužel tomu tak je a nezbude, než se s tím smířit.

Umělé navyšování rent samotnými zaměstnanci státu

Policisté odcházející pom odsloužených letech jsou schopni si samotnou rentu zvýšit o 20 až 30 %, což je pozoruhodné. Je to jednoduché, poslední kalendářní rok si navýší svůj plat co možná nejvíce. Prostě začnou sloužit přesčasy, svátky, víkendy a jejich plat se navýší. Tím pádem dosáhnou na vysokou rentu, kterou jim můžeme tak možná pouze závidět. Začnou také marodit, jelikož jim jde dlouhodobě vcelku vysoký plat. První měsíc 100 % a následně částečný plat ve slušné výši.   

Pobírají 20 až 30 000 korun

Tedy podle zjištění redakce MF DNES. Jinak oficiálně činila výše výsluhového příspěvku 14 416 korun. Tyto neuvěřitelné peníze mnozí policisté ve výslužbě pobírají a pochopitelně si mohou vydělávat další peníze. Nejsou ve věku, kdy by nemohli být produktivní.

Na každý si rentu zaslouží!

Jednoznačně. Renty přísluší policistům, kteří byli při výkonu povolání v obřím nebezpečí, hasičům a lidem, jimž nelze jejich práci závidět. Bohužel ale renty pobírají i policisté, kteří byli vždy v suchu a teple. Jednat se může třeba o lidi v kancelářích a podobně. Proč mají mít takovýto jedinci rentu? Nepochopitelné.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.policie.cz/clanek/prijem-vysluhove-naroky-a-dalsi-benefity.aspx,https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vysluha-renta-hasic-celnik-dozorce-policie.A240530_185634_domaci_kori?zdroj=otvirak, https://ekonomickydenik.cz/ceska-republika-vyplaci-byvalym-prislusnikum-na-vysluhach-rocne-12-a-pul-miliardy-korun-jine-zeme-tak-stedre-a-benevolentni-nejsou/

Vít Rakušan sleduje práci policie při MS v hokeji: Náhledové foto Vít Rakušan/ sociální síť X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.