Vybíráme spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr je v podstatě velmi jednoduchou variantou nepodnikatelské půjčky. Peníze získáte velice rychle a jednoduše. Spotřebitelský úvěr můžete využít na cokoliv. Tento typ úvěru nabízí jak bankovní, tak nebankovní společnosti. Záleží pouze na vás, kterou z nich si vyberete.

Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr se dá využít v podstatě pro jakékoliv spotřební zboží. Můžete nakupovat elektroniku, vybavení do domácnosti, můžete si vzít úvěr na auto či nemovitost. Spotřebitelský úvěr funguje jednoduše. Jedná-li se o nebankovní úvěr, vyberete si v obchodě zboží a současně můžete podepsat smlouvu o úvěru. Jestliže si chcete vzít spotřebitelský úvěr u bankovní společnosti, počítejte s tím, že jeho vyřizování bude delší a náročnější. Spotřebitelský úvěr pak splácíte pravidelnými měsíčními splátkami. Jak vysoká bude měsíční splátka, záleží na hodnotě úvěru a době splácení. Hlavním kritériem při výběru spotřebitelského úvěru by měla být výše RPSN.

Bankovní versus nebankovní spotřebitelský úvěr

Výhodnější pro své nižší úročení je bankovní spotřebitelský úvěr. Celková cena bude jen o něco málo vyšší než cena koupeného zboží. Úroky v bance se podle účelu úroku pohybují od 10 do 16 % ročně. Zboží si budete moci odnést z obchodu pouze v případě, že předložíte kladně vyřízenou žádost. Na tu však můžete čekat i 14 dní. Naopak u nebankovní společnosti můžete smlouvu o úvěru podepsat přímo v obchodě. Zboží si následně můžete převzít. Nebankovní úvěry mají však vyšší úrok, takže i konečná cena úvěru bude vyšší.

Podmínky pro poskytnutí spotřebitelského úvěru

Abyste si mohli zažádat o spotřebitelský úvěr, musíte být občanem České republiky a mít příjem, který vám umožní spotřebitelský úvěr splatit. Další podmínky pro poskytnutí úvěru jsou u jednotlivých společností odlišné. Samozřejmě závisí i na výši úvěru. V případě, že žádáte o vyšší částku, zpravidla bývá požadován i ručitel nebo zástava majetku. Než uzavřete spotřebitelský úvěr, podívejte se na nabídky jiných bankovních či nebankovních společností a porovnejte je. Využít můžete také doporučení známých. Komplikacím při nesplácení se vyhnete pojištěním proti neschopnosti splácet. Zajímavým tipem na úvěr je pak úvěr ze stavebního spoření či překlenovací úvěr.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.