Doplňkové penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření je nástupcem penzijního připojištění. Je produktem penzijní reformy ve třetím pilíři. U tohoto produktu dostáváte státní příspěvek od státu, ale přispívat vám může také zaměstnavatel. U nás působí více penzijních fondů, které nabízí doplňkové penzijní spoření.

Doplňkové penzijní spoření – výhody a nevýhody

Stejně jako jiné produkty, má i tento své výhody a nevýhody. Mezi výhody doplňkového penzijního spoření patří jak státní příspěvky, tak daňové úlevy. Někteří zaměstnavatelé svým zaměstnancům do penzijního spoření přispívají. Výhodou je pro ně to, že z vyplacených prostředků nemusí hradit sociální a zdravotní pojištění. Pro vás je plus v tom, že se vám jednak zvyšuje mzda, jednak reálné zhodnocení vašeho příspěvku. Nevýhodou je, že své peníze ukládáte na desítky let bez možnosti výběru bez ztráty připsaných úroků a státních příspěvků. Jednorázově vám budou peníze vyplaceny až po dosažení důchodového věku. Oproti dřívějšímu penzijnímu připojištění chybí možnost výsluhové penze a vyplacení peněz v 60 letech.

Přehled penzijních fondů

Mezi nejlepší penzijní fond na českém trhu patří Penzijní fond ING. Průměrné zhodnocení za dobu jeho existence činí 5,21 % ročně. Téměř 85 % investuje do dluhopisů, přičemž akcie nevyužívá vůbec. Největším penzijním fondem je Penzijní fond AXA, který investuje do státních a firemních dluhopisů a také do Private equity projetků. Penzijní fond České pojišťovny patří k těm konzervativnějším. Průměrné zhodnocení za dobu jeho fungování je 4,6 % ročně.  70 % investuje do státních dluhopisů, 5 % do akcií. Nejnižší průměrné zhodnocení – 4 % má Penzijní fond České spořitelny. 66 % fondu investuje do dluhopisů, 10 % je do akcií.

Sjednání doplňkového penzijního spoření

Sjednání doplňkového penzijního spoření je dobrovolné. Máte možnost jej kdykoliv přerušit či úplně zrušit. Podmínkou sjednání doplňkového spoření je dovršení 18 let. Budete-li si každý měsíc ukládat minimálně 300 Kč, stát vám bude přispívat. Jak vysokou částku měsíčního vkladu si zvolíte, záleží pouze na vás. Výši částky pak můžete kdykoliv změnit po dohodě se svojí pojišťovnou. Při předčasném ukončení spoření však přicházíte o státní příspěvky. Pokud vaše částka spoření bude minimálně 1500 Kč měsíčně, máte navíc nárok na úsporu daně z příjmu. Stejně jako stavební spoření, úvěr ze stavebního spoření, stavební spoření pro děti či spoření s Liškou má i doplňkové penzijní spoření k dispozici kalkulačku. Spoření kalkulačka je nástroj pro výpočet úspor. Pokud vás tedy zajímá, kolik naspoříte, neváhejte ji využít.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.