Vybíráme bankovní účet

Běžný účet je dnes naprostá samozřejmost. Nabídky produktů jednotlivých bank jsou opravdu velké. Banky jsou ale různé, stejně jako jsou různé bankovní kódy. Svými produkty se od sebe odlišují. Není problém zřídit si hned několik účtů najednou. Na jaká kritéria byste se měli při výběru bankovního účtu zaměřit?

Založení bankovního účtu

Při zakládání bankovního účtu se určitě vyplatí porovnat si nabídky jednotlivých bank. Při výběru byste se měli zaměřit například na bankovní pobočky a jejich otvírací dobu a také na počet bankomatů a úroveň přímého bankovnictví ve vašem bydlišti či blízkém okolí. Pro někoho z vás bude důležité přehledné internetové bankovnictví. Důležité jsou také bankovní poplatky za vedení účtu. Dalším kritériem pro výběr bankovního účtu může být také platební karta.

Bankovní poplatky na účtu

Je potřeba vědět, co od svého účtu očekáváte. Účty si můžete vybrat s poplatky a bez nich. Bankovní poplatky se odvíjí od mnoha faktorů. Může jím být například výše částky, se kterou budete na svém účtu měsíčně nakládat. Pokud splníte minimální měsíční zůstatek, bankovní účet budete mít zdarma. Běžný účet si můžete sjednat s měsíčním poplatkem. V tomto případě můžete neomezeně vybírat z bankomatu zdarma. Ale i u takových si vyberte účet s co nejmenšími poplatky. Bankovní účet můžete mít i s nulovým měsíčním paušálem. Ten se vám vyplatí v případě, že platíte jen kartou a z bankomatu téměř nevybíráte, protože výběry bývají placené. Banky nabízí také běžné účty s balíčkem. Dalšími službami v balíčku mohou být například úrazové a cestovní pojištění, spořicí účty a další. Chcete-li více produktů, cenově bude balíček pro vás výhodnější.

Platební karty

Cena bankovního účtu se může odvíjet také od počtu platebních karet k danému účtu. Je tedy důležité, abyste byli informování o cenové nabídce. Některé banky nabízí k běžnému účtu kartu zdarma. Jiná banka zpoplatňuje všechny karty, ale můžete jich mít více. A u některé zaplatíte pouze karty navíc. Nejen počet, ale i typ karty je důležitý. Platební karty se rozdělují podle mnoha kritérií. Měli byste znát rozdíl mezi kreditní a debetní kartou, ale také je důležité vědět, že pokud hodně cestujete a platíte kartou v zahraničí, měli byste zvolit kartu embosovanou.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.