Vše, co potřebujete vědět o nadcházejících Vánocích

Obchodní řetězce už začínají ve velkém přistupovat k distribuci speciálních akčním letákům se sváteční tématikou, na každém rohu zní známé české koledy a stánky s prodejem kaprů se pomalu chystají na nadcházející sezónu. Tohle všechno dohromady může znamenat jen jediné – Vánoce se konečně blíží. Právě proto jsme se v tomto článku rozhodli přistoupit k rekapitulaci všeho, co pro vás může být v nadcházejícím čase důležité. Kdy budou zavřené obchody, máme se těšit na sníh a jak to bude s oslavami Nového roku 2020?

Kdy se letos budou slavit Vánoce

Vánoční svátky v roce 2019 připadají na pracovní dny, konkrétně úterý, středu a čtvrtek. To znamená, že si dospělí užijí volna opravdu dosyta. Dohromady nás i se dvěma víkendy čeká ohromných 9 dní klidu, takže pokud ještě nemáte nakoupené vánoční dárky, budete mít dostatek prostoru je sehnat na poslední chvíli. Zastavíme se také u dětí školou povinných. Ty naposledy navštíví vzdělávací instituty v pátek 20. prosince a navrátí se do nich až v novém roce.

Stejně jako každým rokem vysejí otazníky nad přítomností sněhu během vánočních svátků. V posledních letech jsme se bohužel povětšinou dočkali Vánoc na blátě, což nám jistě dáte za pravdu, neposkytuje tu nejlepší atmosféru. Máme pro vás ale skvělou zprávu. Podle předpovědí meteorologů se letos konečně dočkáme sněhových závějí, tak doufejme, že tentokrát se opravdu trefili do černého.

Termíny, kdy obchody neotevřou zákazníkům brány

Podle zákona mají všechny obchody s výměrou vyšší než 200 metrů čtverečních povinnost zavřít v tyto dny:

  • 12. 2019 od 12:00
  • 12. 2019 po celý den
  • 12. 2019 po celý den
  • 1. 2020 po celý den

Podle odhadů během těchto svátků nejspíše zavřou i obchodní centra, takže prodavače i prodavačky čekají chvíle rodinné pohody. To jim samozřejmě z hloubi duše přejeme, nicméně nás trošku děsí představa, jak budou obchody vypadat pár dnů před úderem vánočních svátků. Bezpochyby se opět strhne nákupní mánie – nedoporučujeme vylézat z domu.

Jak to letos bude se Silvestrem

Co se oslav nového roku týče, tak ty letos připadají na úterý. Sice nepatří mezi uznávané české svátky, nicméně pracovníci jednotlivých společností budou mít i tak zkrácené směny. Do zaměstnání budou hráni pouze v dopoledních hodinách a pak už mohou s přáteli vymýšlet večerní program.

Slovákům můžeme jen tiše závidět

Na Slovensku jsou zákony co se práce během svátků týče ještě mnohem přísnější než u nás, což tamní občané jistě ocení. Do zaměstnání totiž lidé nejsou hnáni ani na Vánoce a doma tak tráví dlouhých 17 dnů. K tomuto faktu přispívá i to, že Slováci považují Tři krále taktéž za státní svátek a proto 6.1.2020 budou mít také volno.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.