Spočítejte si, o kolik se vám zvýší důchod

Důchod

Důchody se budou opět navyšovat. Je tedy dobré si spočítat, o kolik vlastně každý měsíc dostanete navíc. Dnes se totiž podíváme, komu a jak bude dávka starobního důchodu růst. S jakou částkou můžete navíc počítat právě vy? To se teď dozvíme!

Zvýšení o 900 Kč měsíčně

Vláda tento týden schválila nařízení, v němž se detailně popisuje výpočet důchodu na příští rok a parametry, které v něm sehrávají klíčovou roli. Valorizace probíhá automaticky ze zákona. Příští rok se zvýší základní výměra důchodu. Jde o deset procent z průměrné mzdy. Od ledna se tak zvýší o 220 Kč. Tato základní výměra tak nově bude činit 3490 Kč. Další složkou penze je procentní výměra. I ta se navyšuje. Konkrétně o více jak 5 %. Poslanecká sněmovna však ještě nad tuto zákonnou valorizaci schválila ještě navýšení o 151 Kč. Ve výsledku tedy vzroste oproti minulému roku důchod o 900 Kč za měsíc. Po druhé v řadě. Podíváme-li se na průměrný důchod, bude činit asi 14 400 Kč.

Rok 2021? Až 15 tisíc!

Vláda si dala také ambiciózní cíl. Ten spočítá v tom, že chce, aby v roce 2021 dělala průměrná starobní penze 15 000 Kč. Tomu musí tedy i uzpůsobit každoroční přidávání nad rámec valorizace. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce navyšovat důchody z mnoha důvodů. Jedním z nich je však i ten, že se rozevírají nůžky mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem. Tomu chce ministerstvo zabraňovat.

Mohlo se zvyšovat více

Toto zvýšení je tedy již definitivní a důchodci s ním mohou od prvního měsíce příštího roku počítat. Jeho podoba však mohla být jiná. Senátorský návrh počítal s navyšováním o 1000 Kč na měsíc pro osoby, které pobírají důchod déle než 25 let. Ten však vládní koalice v poslanecké sněmovně v polovině září tohoto roku zamítla. Dala přednost svému vládnímu návrhu.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.