Vražda jaderné energetiky? Havlíček chce oslovit Rosatom

Ministr průmyslu Havlíček aktuálně řeší jaderný tendr, v němž by měly být osloveny různé zahraniční společnosti. Mimo jiné by se dle informací z tajných služeb mělo jednat také ruský Rosatom, ze který zřejmě lobuje prezident Zeman. Polostátní subjekt ČEZ by měl poslat zadávací dokumentaci bez jakéhokoli hlasování vlády nebo jiné bezpečnostní pojistky. Pozoruhodné.

Hrozby u zakázky za minimálně 200 miliard korun

Jak experti z ministerstev vnitra či zahraničí, tak i kontrarozvědka BIS, rozvědka ÚZSI či Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) upozornili na to, že by neměl být Rosatom osloven. Hrozba podle nich tkví v tom, že by se tato obří zakázka mohla stát předmětem vydírání státu ze strany Vladimíra Putina. Podle všeho však budou osloveny společnosti z USA, Francie, Jižní Koreje a právě Ruska. Čínu ministr Havlíček vyloučil.

Oficiální zahájení tendru až po obdržení podkladů

Přesně takto by to mělo podle Havlíčka být. K oficiálními zahájení tendru dojde až poté, co jednotlivé firmy dodají požadované podklady. Ministr Petříček ovšem považuje za zahájení tendru již žádost o ony podklady. Hovoří o zabíjení jaderné energetiky. K začátku stavby by mělo dojít v roce 2029, přičemž ke spuštění nového bloku se přistoupí v roce 2036.  

Opozice považuje situaci za skandál

Ostatně prezident Zeman chtěl již dříve ministra Petříčka odvolat. Opoziční strany se vyjadřují o situaci jako o skandální. Určitě zajímavé je také vyjádření spolku Milion chvilek pro demokracii, který hovoří o ruské oprátce. Jeho krátké shrnutí Havlíček na výplatní pásce Putina? je také zajímavý. Tak jako tak v situaci budou hrát obrovskou dominantní roli peníze. Tak uvidíme, jak to nakonec dopadne.  

Zdroj info: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/havlicek-bez-odhlasovani-vladou-planuje-k-jadernemu-tendru-o/r~39f34bae8ca511ebb98b0cc47ab5f122/
https://milionchvilek.cz/clanek/havlicek-na-vyplatni-pasce-putina

Náhledové foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.