01_platby

Jak získat špatně poslané peníze zpět

Člověk je omylný a chyba při zadávání čísla účtu se stane velmi snadno. Pokud se vám něco podobného stane, počítejte s tím, že právě začínají problémy. Cesta zpět může být snadná o velmi trnitá. Banka vám bude sice nápomocna, ale pouze do určité míry. Co tedy dělat, pokud se vám takováto nepříjemnost stane? Jaké jsou vaše možnosti a jaká jsou rizika?

Peníze letící špatným směrem

Peníze lze poslat na špatný účet velice snadno. Přehlédnutí, překlep, snaha vyřešit zadání příkazu co nejrychleji s tím, že se současně věnujete i něčemu jinému… to všechno může vést k tomu, že peníze odletí špatným směrem.

Pokud již k tomu dojde, nastat mohou v zásadě tři situace:

 • Peníze jste poslali na účet, který neexistuje
 • Peníze jste poslali na firemní účet
 • Peníze jste poslali na soukromý účet

02_platby

Foto: Pixabay

Případ č. 1 – neexistující účet

Tento případ nastává nejčastěji ve chvíli, kdy při psaní účtu uděláte překlep. Současně se jedná o nejméně komplikovaný případ. Nemusíte totiž dělat vůbec nic. Peníze se vám dříve nebo později vrátí sami, neboť platba samozřejmě vůbec neproběhne. A déle než dva dny to trvat určitě nebude.

Případ č. 2 a případ č. 3 – účty firem a jednotlivců

Pokud chybně zadaný účet existuje, peníze samozřejmě odejdou. V takovém případě je na místě kontaktovat vaši banku, sdělit jí, že šlo o mylnou transakci. Vaše banka kontaktuje banku příjemce a ta kontaktuje majitele účtu a vyzve jej k vrácení peněz. Ten má samozřejmě zákonnou povinnost peníze vrátit, ale jak už to u podobných případů bývá, věci jsou občas složitější, než se zdají.

V první řadě je na místě říct, že více se banka v problému angažovat nebude. Navíc vám ani nesdělí identitu příjemce, neboť je povinna ctít bankovní tajemství. Pokud příjemce peníze nevrátí, banka vám pouze doporučí podat na příjemce trestní oznámení. Pokud ten navíc bude tvrdit, že podobnou částku očekával a v dobré víře peníze použil, může se spor zkomplikovat.

Identitu příjemce se můžete pokusit zjistit sami. Pokud se jedná o firemní účet, je dost možné, že bude stačit zadat jeho číslo do internetového vyhledávače. Je poměrně paradoxní, že banka vám sice nesdělí majitele účtu přímo, v některých případech se ale může objevit ve výpisu plateb. Závisí na konkrétní bance a řadě dalších okolností. Vyplatí se ale výpis si pro jistotu pořádně prohlédnout.

Seriózní firma i slušný člověk samozřejmě částku okamžitě vrátí a problém je vyřešen. Pro případ, že by ale situace skončila u soudu je vhodné poslat na stejný účet ještě jednu platbu v minimální výši, tj. 0,01 Kč se zprávou příjemci, kde příjemce informujete o omylu a žádáte zaslání částky zpět. Pak by totiž pro něj bylo komplikovanější u soudu tvrdit, že neměl tušení o tom, že utrácel cizí peníze.

Výše uvedené platí v zásadě i pro zahraniční platby. U nich je odeslání peněz na špatný účet naštěstí méně pravděpodobné, neboť jsou před provedením více kontrolovány a některé banky je vrací pokaždé, kdy na ní objeví jakoukoliv nesrovnalost. Pokud ale projde, opět kontaktujte vaši banku a doufejte ve šťastný konec. Zvláště pokud platba zamíří mimo EU, bude však její opětovné získání opravdu hodně komplikované, ba přímo nemožné.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

4 komentáře

 1. Kara Odpovědět

  Autor by si podobné zkušenosti měl nechávat pro sebe a nedělit se o ně s ostatními, nadělal by uveřejňováním podobných nesmyslů méně škody. Banka má samozřejmě povinnost sdělit odesílateli identifikační údaje o příjemci peněžní částky tak, aby mohl podat žalobu na vydání bezdůvodného obohacení. Bance to nařizuje § 38 odst. 7 zákona o bankách. Za informace si banka může naúčtovat poplatek. Je to jedno z několika zákonných prolomení bankovního tajemství.

 2. Alena Odpovědět

  Musíte taky napsat, že pokud banka požádá o vrácení vašich peněz, musíte si vyplnit formulář, za který vám vaše banka odečte peníze, v mém případě Česká spořitelna, a to je 350,- kč. Pokud špatný příjemce peníze nevrátí, přicházíte o další finance. Takže když nejde o tisíce, ale „jen “ o stokoruny, nepůjdete do dalších sporů, protože platit budete zase vy.

 3. František Odpovědět

  Já jsem dostal 2000000 Kč na svůj účet. peníze jsem okamžitě vrátil, ale od příjemce jsem žádné poděkování nedostal a to mně ujišťovala a brečela jak ty peníze potřebuje atd.
  Příště / samozřejmě žádné příště nebude / bych peníze vracel po malých částkách – aby si vzpomněla na své sliby.

 4. Jitka Strážnická Odpovědět

  také se mi stalo, že jsem po roce 1990 poslala výplatu 35 000 na správný účet, ale spolupracovník změnil banku . Ráda bych řekla, že na ekon. úseku jsem nebyla žádný nováček, moje praxe byla 40 roků.Slova ředitele banky nechci opakovat. Společnou prací tehdejšího ředitele s.r.o s právníkem, se podařilo peníze vydolovat. Nejvíce mi bylo líto, že při
  vrácení peněz byl uveden plátce s titulem Ing. Tak se začínala tato doba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *