Vražd učitelů v Rusku přibývá: Na vině je msta žáků

Vraždy škola

Počty útoků v ruských školách bezesporu stoupají. Tato tendence je velmi nepříjemná a alarmující. Typickým příkladem může být útok osmnáctiletého Vladislava Struženkova. Tento dle popisu spolužáků klidný a málomluvný mladý muž se odpálil podomácku vyrobenou výbušninou u vchodu gymnázia. Došlo ke zranění hned 10 osob. Raději bychom se neměli zabývat tím, co by se stalo, kdyby se mu podařilo dostat dovnitř budovy. Letos už se jedná o několikátý případ útoku ve škole.  

Minimální zabezpečení škol

Tak tím můžeme začít. U ruských škol je opravdu minimální. Proniknout do interiéru objektů je vcelku jednoduché a lze tak bez potíží učinit i zcela nepozorovaně. Vždyť jako příklad může sloužit ono inkriminované církevní gymnázium. To je součástí areálu ženského kláštera ve městě Serpuchov nacházejícím se přibližně 100 kilometrů od Moskvy. A to bylo ještě vcelku zabezpečeno. Vždyť byl na místě vrátný, dále dveře s kódovým zámkem a klasické dřevěné dveře. Až ty poslední nakonec útočník nepřekonal.

Prostě msta, nic víc

Ten, kdo mi ublížil, by měl trpět. Přesně takto nejspíše útočník přemýšlel, když sestrojoval nálož plnou šroubů a odpálit ji hodlal během ranní modlitby. Psychické problémy studentů nejsou výjimkou, školní psychologové bohužel chybí. Zajímavý je názor jedné ze spolužaček útočníka, jež hovořila o tom, že jsou studenti šikanováni ze stran pedagogů.

Je na vině výchova chlapce?

Ten byl dle vyjádření mnohých bezkonflitkní. Vychovával ho jeho otec a prarodiče. Na vině mohly být zdravotní obtíže. Z rakoviny se ale nakonec dostal, byla mu vyoperována štítná žláza. Do církevního gymnázia přestoupil, jelikož byl údajně šikanován spolužáky na klasické veřejné škole. Existují ale i verze hovořící o tom, že v učivu zaostával.

Útoků na školách přibývá

V letošním roce třeba v květnu zastřelil student v Kazani celkem 7 dětí a dva učitele. Důvod? Nenáviděl svět. V prosinci zabránila v Moskvě útoku policie. V září v Permu bylo zastřeleno 6 lidí dvanáctiletým žákem školy.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/utok-ve-skole-ruska-usa-narust-pripadu.A211214_194136_zahranicni_mkop?zdroj=top

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.