Jurečka: Důchodová reforma dle vychovaných dětí a minimální důchod

Předčasný důchod

Marián Jurečka z KDU-ČSL bude s největší pravděpodobností zastávat post ministra práce a sociálních věcí v budoucí vládě Petra Fialy, která se nyní rodí. Do médií již začal sdělovat své budoucí priority. Jednou z nich je i důchodová reforma. Jak by dle nové vlády měla vypadat?

V prvních dvou letech schválit věci, na kterých je již nyní shoda

Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem Marián Jurečka novinářům sdělil plán, dle kterého chtějí strany příští vládní koalice – tedy strany ODS, KDU-ČSL, TOP09, Piráti a STAN – schválit první body důchodové reformy již v prvních dvou letech vládnutí. První by měly být schváleny ty věci, na kterých je již dnes shoda z komise pro přípravu důchodové reformy, která probíhala v minulém období.

Ocenit rodiče v budoucí penzi

Dle Jurečky by měla důchodová reforma zakotvit také zásluhovost na výchově dětí. Zde se dle budoucího minstra musí projevit prvky mezigenerační solidarity. Již dnešní rodiče, kteří pečují o děti, by měli tuto zásluhovost pocítit. Od roku 2023 by se totiž měly zvýšit penze o 500 korun měsíčně za každé vychované dítě, nejvýše však o 1500 korun měsíčně. Tato změna je již schválená parlamentem.

Minimální důchod

Dle budoucího minstra práce a sociálních věcí Mariána Jurečky je prý také shoda na minimálním důchodu. Ten by měl být někde na úrovni 10 tisíc korun měsíčně. Vláda bude jen hledat výši a parametr, který by pak minimální důchod pravidelně valorizoval. Národní rozpočtová rada už dříve vypočetla, že dorovnání penzí tak, aby každý pobíral minimálně 10 tisíc měsíčně, by státní kasu přišlo asi na 3,6 miliardy korun. Naopak by se tímto krokem 200 milionů ušetřilo na sociálních dávkách.  Minimální důchod ve výši 11 tisíc korun by již přišel rozpočet na 6,7 miliardy a ušetřil by 300 milionů na dávkách.

Valorizace penzí a minimální mzdy

Nová vláda také počítá s valorizací důchodu, ale i minimální mzdy. Dále chce vláda podporovat částečné pracovní úvazky, dětské skupiny a zavést víceleté financování sociálních služeb. Chce také navýšit příspěvek na péči. Zvažovat chce také valorizaci rodičovského příspěvku nebo životního minima.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-jurecka-kandidat-na-ministra-prace-a-socialnich-veci-lany.A211203_061542_domaci_kop
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.