Volkswagen zvyšuje ve třetím kvartálu tržby i zisk

Volkswagen

Ve třetím čtvrtletí letošního roku zvýšil obří automobilový koncern Volkswagen svůj provozní zisk. Plyne to alespoň z předběžných dat. Výhled na poslední čtvrtletí však tolik optimistický není.

Data za třetí čtvrtletí

Koncern Volkswagen vykázal v období od července do září letošního roku navýšit tržby na 78,8 miliardy eur, tedy o 12 % v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Provozní zisk firmy činil asi 4,9 miliardy eur v přepočtu 121 miliard korun. Zisk ve třetím čtvrtletí roku 2022 činil 4,3 miliardy eur.

Volkswagen

Foto: Pixabay

Výhled na konec roku

Pozitivní výsledky za třetí čtvrtletí by však měly eliminovat očekávané horší výsledky za poslední kvartál a celoroční zisk největšího evropského výrobce automobilů by měl činit asi 22,5 miliardy eur, tedy zhruba stejně jako v loňském roce. Lepším výsledkům podle vedení koncernu brání kroky nutné pro zajištění proti cenovým výkyvům týkajících se vstupních surovin.

Provozní marže bude kvůli tomu činit 7 až 7,3 %. Jedná se o horší výsledek, než vedení původně odhadovalo, na druhou stranu se mnozí investoři obávali výsledků ještě horších, z tohoto pohledu jsou tak aktuální čísla v zásadě pozitivní.

Volkswagen počítá s tím, že celosvětově dodá v letošním roce zákazníkům 9 až 9,5 milionu vozů. Tržby by měly vzrůst o 10 až 15 %. Současně však Volkswagen pociťuje horší poptávku po elektromobilech a koncern musí zavádět úsporná opatření.

A co Škoda?

Do výsledků celé skupiny jsou samozřejmě započítány i výsledky Škody Auto, ta ve třetím čtvrtletí dodala 200 000 vozů, což je o 14,1 % více než ve stejném období v loňském roce. V dosavadním průběhu roku potom Škoda auto zákazníkům dodala zatím 642 200 vozů, o 17,9 % více než v prvních třech kvartálech roku 2022.

Pro vedení Volkswagenu představují výsledky problém, neboť negenerují zisk dostatečný na to, aby mohl koncern realizovat plánované investice do elektromobility. V celé firmě tak existuje tlak na úspory i zvyšování ziskovosti. Týká se to i Škody Auto, což ve svém vyjádření zmiňují i odbory a upozorňují na to, že věci, které byly v minulosti automatické jako třeba každoroční nárůst platu, štědré bonusy či jistota pracovního místa v následujících letech zmizí.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/volkswagen-podle-predbeznych-udaju-zvysil-ctvrtletni-trzby-i-provozni-zisk-1411183

https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/volkswagen-musi-setrit-pociti-to-i-skoda-auto-odbory-uz-si-nebudeme-zit-jako-dosud-1411152

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.