Siemens Energy: Obří ztráty směřují k žádosti o pomoc vlády

siemens

Energetická společnost Siemens Energy celosvětově provozuje 79 zařízení, včetně prodejních a servisních kanceláří, výzkumných a vývojových center a 15 továren na výrobu komponentů. V letošním roce společnost zažívá obrovské finanční problémy. Může za to její divize Siemens Gamesa. Potýká se mizernou kvalitou lopatkových rotorů ve svých novějších pobřežních větrných elektrárnách. Akcie společnosti začaly padat o téměř 40 procent. V důsledku těchto problémů společnost žádá o pomoc německou vládu. Na ochranu před věřiteli potřebuje až 15 miliard eur (370,8 miliardy korun).

Jednání s německou vládou

Společnost v současné době jedná s německou vládou o zajištění záruk v hodnotě miliard eur. Tyto záruky mají vykompenzovat dlouhodobé projekty, jelikož ztráty v problémovém podnikání s větrnými turbínami budou vyšší, než se předpokládalo. Samotný mluvčí ministerstva hospodářství potvrdil, že německá vláda jedná o státní záruky zaručující ochranu před závazky vůči věřitelům.

Převzetí odpovědnosti

Německý obchodní týdeník WirtschaftsWoche ve čtvrtek oznámil, že Siemens požaduje záruky ve výši 15 miliard eur. Tolik peněz by společnost nedostala z bank. Německý stát by převzal odpovědnost za 80 % z počáteční tranše financování ve výši 10 miliard eur. Banky by byly zodpovědné za záruku zbývajících 20 %, uvedl deník WirtschaftsWoche.

Na základě zprávy by druhou tranši ve výši 5 miliard eur měla zaručit společnost Siemens AG. Ta drží zhruba 25,1 %, a zároveň hlavní, podíl ve společnosti Siemens Energy. Samotná mluvčí společnosti zatím nepotvrdila potvrzení záruk. Zároveň ale nevyloučila jejích budoucí stvrzení, jelikož Siemens úzce a nepřetržitě jedná se všemi zúčastněnými stranami.

Siemens Gamesa

Za výslednou krizi společnosti může její divize Siemens Gamesa. Již v srpnu Siemens Energy uvedla, že problémy na Siemens Gamesa budou hlavním faktorem, který prohloubí meziroční ztrátu v roce 2023 šestinásobně, respektive na 4,5 miliard eur. Časopis Siegel se odvolal na blízké zdroje, podle nichž může být ztráta daleko vyšší.

Vrcholoví manažeři společnosti byli vyměněni, aniž by došlo ke zlepšení ziskovosti. JPMorgan v poznámce uvedl, že energetická transformace si vyžádá vyšší míru investic, což potencionálně otevírá obchodní příležitosti pro Siemens Energy a obdobné sektory.

Zdroj: https://www.ft.com/content/8032d923-4765-407c-bd89-d2f4d02ff4efhttps://www.reuters.com/business/energy/siemens-energy-seeking-billions-euros-state-guarantees-wiwo-2023-10-26/https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-siemens-energy-je-v-obri-ztrate-akcie-zazivaji-volny-pad-40448458

Náhledové foto: Unsplash