Volební realita: Proti příštím důchodcům až do roztrhání těla

Důchody

Víte, jaké místo mezi volebními sliby zaujímají důchody. Pochopitelně jde o jednu z předních příček. Aby také ne, vždyť penzisti aktuálně disponují doslova obří voličskou základnou. Toho si jsou politické strany pochopitelně jasně vědomy. Před volbami v roce 2018 slibovalo hnutí ANO v koalici s ČSSD reformu důchodů. Nestalo se, nicméně především Andreji Babišovi se nyní důchodci skvěle hodí do krámu. Jak se nyní k důchodcům staví jednotlivé politické strany ve svých prohlášeních? Ty koaliční hodně smutně.

Co vše slibují důchodcům?

Koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL hovořila o tom, že každý z nás bude mít možnost platit procento svého důchodového pojištění přímo svým příbuzným, tedy rodičům či prarodičům. Starostové a Piráti hodlají mnohem více odměnit lidi, již budou v důchodovém věku pracovat. To pochopitelně také dodá finanční prostředky do důchodového systému. To ale bude muset jít nejspíše společně s navýšením hranice odchodu do důchodu. To už ale logicky nikdo nezmiňuje. A co na to ANO? Důchodci by měli mít v roce 2025 průměrný důchod 20 000 korun. Nějaká koncepce? Kdepak, mává se číslem.

Smutná realita

Navyšování penzí je bez reformy absolutně nemyslitelné. Pamatujete si na rok 2016, kdy Andrej Babiš pustil důchodcům 3,5 miliardy s tím, že se mu to nelíbilo? Nyní přihazuje bezostyšně do celkového dluhu další desítky miliard korun a nevadí mu to.

Prostě to spadne

A asi dříve než za deset let. tato doba byla předem avizována, nicméně s nynějšími výdaji to bude mnohem dříve. Konkrétně v momentu, kdy do důchodu odejdou populačně silné ročníky. Počet obyvatel v produktivním věku přitom logicky klesne. Sociálně citlivé reformy, na které byl dostatek času, se nekonaly. Pádem důchodového systému za to zaplatíme všichni, konkrétně budoucí důchodci.

Zdroje info: https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3368884-stat-si-musi-na-zvysovani-duchodu-pujcit-36-miliard-na-penze-pro-mlade-nezbude?fbclid=IwAR0MzW5gsVnoZWpvuvZkm_IbaGfl3GtnXi2wvP0ETjU4mEPs7MOapnFuzag
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/volby/dane-pujdou-nahoru-strany-to-volicum-taji-nechali-jsme-odbor/r~77c2b124116e11ec98380cc47ab5f122/?fbclid=IwAR0FvE9zA3MN0Wn56CRHrhvD2YKp8womIJLFopkZ7Z6jNAs_sJ2l524BPPM

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.