Trh práce: pomalé zvyšování mezd a nejistota

Práce

Jaká je nynější situace na trhu práce? Trh se pomalu oklepává z šoku, který mu přinesly lockdowny v roce 2020 a 2021. Pomalu se zvyšují mzdy, avšak nejistota na trhu práce přetrvává. My se na tento stav nyní detailně zaměříme. Pojďme na to!

Po stagnaci přichází růst mezd

Minulý rok byl na trhu práce ve znamení stagnace výše mezd. Mzdy však začínají pomalu růst. Mzdy zažívá sice slabý a pomalý, avšak zřetelný růst. Napříč obory i regiony. V části českých firem se také vrací původní finanční i nefinanční benefity, které zaměstnanci požívali v době před pandemií onemocnění covid-19. V době pandemie byly totiž sníženy nebo pozastaveny.

Nedostatek lidí i materiálu

I přes možné pozitivní signály, které představují právě pozvolný růst mezd a vracení se benefitů pro zaměstnance, je na trhu práce v Česku stále všudypřítomná nejistota. Ta je způsobena zejména pandemií a také dalšími faktory. Trhu například chybí kvalifikovaná pracovníci a ekonomiku brzdí také nedostatek zdrojů a komponentů. Dle průzkumu agentury Graftcon Recruitment, který sledoval situaci nabídky prací v 9 oborech a 13 regionech, vyplývá, že v dnešní době opět o svém finančním ohodnocení rozhodují spíše uchazeči o zaměstnání. Ti rozhodují i o svých případných benefitech.

Vládní programy prohloubily napjatost trhu práce

Již před pandemií byl trh práce zejména kvůli nedostatku pracovníků napjatý. Nic se nezměnilo ani v době pandemie onemocnění covid-19. Paradoxně zamezily vyřešení problému vládní programy na udržení zaměstnanosti. Ty sice měly za efekt udržení míst pro zaměstnance, avšak paralyzovaly uměle udržovanou nízkou míru nezaměstnanosti. Ve firmách také chybí zahraniční pracovníci, kteří v minulém roce kvůli pandemii odcestovali a do této doby se ještě plně nevrátili.

Zdroj: https://www.grafton.cz/cs/o-nas/medialni-zona/tiskove-zpravy/mzdy-zacinaji-pomalu-rust-nejistota-na-trhu-prace-ale-pretrvava
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.