Krize leteckého průmyslu dopadá i na české výrobce

letadlo-dvere

Koronavirová krize zasáhla letecký průmysl plnou silou a i ty největší firmy v oboru se otřásly v základech. Nevyhnutelně jí tak musely pocítit i jejich dodavatelé. A přesně v takové situaci je nyní letňanský závod francouzské firmy Latécoère, který se specializuje na výrobu dveří pro dopravní letadla všech předních výrobců. Výsledkem jsou problémy s dostatkem hotovosti a propouštění.

Koronavirus a letecký průmysl

Dramatický pokles letecké přepravy osob a do jisté míry i zboží znamenal finanční problémy pro letecké společnosti na celém světě a v důsledku toho i rušení již existujících objednávek nových letadel a odkládání těch plánovaných. Problémy se tak přelily i k výrobcům letadel a následně samozřejmě i k jejich subdodavatelům, mezi které patří i Latécoère.

I výhled pro blízkou budoucnost je stále nejistý, neboť letecká doprava se sice pomalu vrací k původním objemům, těch předpandemických ale může dosáhnout až někdy v roce 2023 či dokonce 2024. Ani oživení zájmu o nová letadla tak nebude okamžité.

letadlo
Foto: Pixabay

Boeing, Airbus a Letňany

Společnost Latécoère dodává dveře a některé komponenty pro stroje Airbus, Boeing, Embraer či Dassault. Do doby, než Airbus ukončil výrobu svého největšího letadla – dvoupatrového Airbusu A380 – dveře pro horní palubu se vyráběly právě jen a pouze v Letňanech.

Oba výrobci ale v důsledku koronaviru značně omezily výrobu nových letadel. Pražský závod Latécoère proto skončil za rok 2020 ve ztrátě 313 milionů korun (tržby mu klesly o více než 1,5 miliardy korun). Vedení firmy tuto situaci muselo řešit i propuštěním třetiny z celkových 760 zaměstnanců závodu.

Kromě propouštění využívá vedení i dalších nástrojů k udržení podnikání jako je prodej hmotného majetku a jeho zpětný pronájem, přesun některých aktivit do jiných poboček a v neposlední řadě také úvěr od mateřské firmy v hodnotě téměř 850 milionů korun.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/prazsky-vyrobce-dveri-do-boeingu-a-airbusu-vola-mayday-ztratil-zakazky-a-propousti-1383461

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.