Vloží vláda miliardy do výroby čipů v Rožnově pod Radhoštěm?

deska

Digitalizace ekonomiky je nevyhnutelným procesem, na němž bude z velká části záviset konkurenceschopnost toho či onoho státu. Výroba čipů je proto průmyslovým odvětvím, které již nyní zaujímá výsadní postavení a v následujících letech se stane ještě důležitějším. Jedná se současně o špičkovou technologii, kterou nezvládne každý. Jednotlivé státy se proto snaží v tomto ohledu strategicky zabezpečit a ideálně se stát významnou součástí dodavatelského řetězce. Česká republika není v tomto ohledu výjimkou. I proto nyní vláda zvažuje obří investice právě do výroby čipů. Směřovat by měly do Rožnova pod Radhoštěm.

Čipy z Rožnova

V Rožnově pod Radhoštěm již nyní vyrábí americká společnost Onsemi leštěné desky právě pro výrobu čipů. Současně ale vážně uvažuje o rozšíření výroby o krok tzv. epitaxe, tj. růst krystalů polovodičového materiálu. V takovém případě by se jednalo pro moravskou výrobu o významný posun v celém dodavatelském řetězci. Společnost počítá pro toto rozšíření s investicí ve výši 2,424 miliardy korun.

V případě takových investic je běžné, že podnik obdrží od místní vlády podporu, resp. ta bývá podmínkou realizace investice. To by měl být i tento případ. Česká republika plánuje Onsemi podpořit pomocí ve výši 22,53 procenta výdajů, konkrétně 546 milionů korun, v podobě slev na dani z příjmu a přímé podpory.

technologie

Foto: Pixabay

Druhá fáze na obzoru

Zmíněné rozšíření má být ale pouze první fází, kterou by měla následovat fáze druhá, mnohem větší. Dlouhodobější plány počítají s investicí ve výši dvou miliard dolarů, tedy asi 44 miliard korun. I v tomto případě by měla být na stole zhruba dvacetiprocentní podpora.

V tomto případě je však jednání o podpoře na samém začátku a nelze předjímat jeho výsledek. Je nicméně jasné, že pouze přes podporu odvětví s vysokou přidanou hodnotou a globálním strategickým významem vede cesta k úspěšné a prosperující české ekonomice.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/stat-chce-dat-pres-pul-miliardy-na-vyrobu-cipu-v-roznove-ve-hre-je-jeste-nasobne-vice-1398439

https://www.lupa.cz/aktuality/roznovsky-vyrobce-cipu-onsemi-loni-zvedl-trzby-na-ctyri-miliardy-letos-miri-skoro-k-peti/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.