Vlny veder mění naše nákupní zvyklosti

nápoje

Vlny extrémních veder, které letos opět sužují Evropu, mají pro ekonomiku celou řadu důsledků, jak těch dlouhodobých, tak těch krátkodobých. Mezi ty krátkodobé lze počítat změny našeho nákupního chování. V čem se v supermarketech chováme ve vedru jinak, než za normálních teplot?

Zchladit se chceme teď hned

Podle dat obchodních řetězců platí, že vlny veder pomáhají tzv. impulzivnímu prodeji, tedy prodeji zboží určeného k okamžité spotřebě. Může jít o chlazené nápoje (alkoholické i nealkoholické), zmrzliny apod.

Představitelé řetězců se shodují na tom, že na dračku jde v těchto dnech pivo všech typů od klasického přes nízkoalkoholické až po piva ochucená a nealkoholická. Zájem o již zmíněné zmrzliny potom doplňuje i zájem o ovoce typu melounů, případně citrony nebo limetky.

Zatímco vyšší zájem o nápoje nebo zmrzliny je vcelku očekávatelný, zajímavý je např. zvýšená poptávka po rybách. Zarazit mohou i zvýšené prodeje čajů, vše se ale objasní, když se na statistiky podíváme detailněji a zjistíme, že zájem je především o čaje určené pro přípravu časů ledových. Nákupu všech těchto druhů produktů tedy horké počasí napomáhá, neboť zákazníci se o jeho koupi rozhodují pod vlivem okamžité situace. Jejich prodeje se obchodníkům zvedají až o desítky procent.

juice

Foto: Pixabay

Jak ve vedru nakupujeme?

Vedro ale nemění jen podobu našeho nákupního seznamu, mění i způsob jakým nakupujeme. Před cestou do obchodu dávají zákazníci stále více přednost online nakupování. To je na vzestupu dlouhodobě, současná horka mu ale pomáhají ještě více. Ani to však není příliš překvapivé. Komu by se chtělo sedat do rozpáleného auta a tísnit se v obchodech? Mnohem více také zákazníci požadují dovoz nápojů ve vychlazeném stavu.

Uvedené informace nejsou nikterak šokující a intuitivně jsou velmi dobře pochopitelné, jedná se ale o pěknou ilustraci toho, jak měnící se podmínky ovlivňují fungování různých segmentů ekonomiky.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/vedro-horko-nakupy-prodej-nanuky_2207211616_bko

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vedra-podle-obchodniku-zvedaji-impulzivni-prodej-i-zajem-o-dovoz-nakupu-domu/2234060

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.