Vlastizrada, nebo PR handl? Hamáčkova neuskutečněná cesta do Ruska má spousty otazníků

Jan Hamáček

Česká politická scéna je do jisté míry fascinující. Informace, které pomalu vyplouvají na povrch, mají fakticky vlastizrádný charakter. Otázkou zůstává, zdali jsou skutečně pravdivé, nebo nikoliv. Poslední z nich týkající se cesty ministra Hamáčka do Ruska opravdu stojí za to. Nic na tom nemění ani fakt, že se nakonec na východ nevydal. Důvodů bylo opět shrnuto hned několik. Tím nejpádnějším se stala účast na důležité schůzce v tuzemsku. Tak jako tak budou mít pan Hamáček a konečně i předseda vlády Babiš co vysvětlovat.

Tutlání Vrbětic jde proti státu

Podle SeznamZpráv měl jet údajně ministr Hamáček do Ruska směnit skandál ve Vrběticích za obří dodávky sputniku a uskutečnění rusko-amerického politického summitu v Praze. Tím pádem bylo více než jasné, že by se měl samotný skandál týkající se výbuchů ve Vrběticích zamést pod koberec za výhody, které by nám toto Hamáčkovo jednání v Rusku přineslo. Otázkou zůstává, zdali by to byly výhod y a jestli by byly skutečně pro nás občany. Zřejmě těžko.

Obyčejný politický handl

Nejspíše, proč jinak by se tak ostatně dělo? Je třeba počítat s tím, že takový Sputnik by nám zřejmě k ničemu nebyl. Vyslovoval se pro něj především pan prezident, kterému se nadmíru líbil. Vakcína, která dosud nebyla evropským institutem vůbec chválená, je trnem v oku i Němcům a dalším zemím. Takže prospěch nic moc. A summit? Ten by nám možná do jisté míry zvedl prestiž. Jiné pus pro nás v tom nevidím. Pro samotné politiky ale mohlo být výhod hodně, a to především v podobě PR a solidních zisků. Podle Mariána Jurečky Hamáčkovo letadlo podepsal sám Andrej Babiš. Asi by tedy také měl co říct…

Hamáček a Babiš

Jan Hamáček a Andrej Babiš: Foto Úřad vlády ČR

Schůzka na ministerstvu skutečně proběhla

Tento fakt Hamáček jednoznačně potvrdil. Jinak ale označil další informace za vymyšlené a nepravdivé. Jen pro informaci, na jednání měli být:

  • velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka,
  • ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl,
  • ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, p
  • policejní ředitel Jan Švejdar a
  • nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Neúčastnil se zástupce Bezpečnostní informační služby.

Aféra otřásá celou politickou scénou

Jednoznačně. Opoziční strany samozřejmě požadují okamžitou rezignaci ministra Hamáčka a vysvětlení ze strany premiéra Babiše. Zajímavé je, že nikdo nemluvil o vyjádření prezidenta Zemana. Ten bude zřejmě se svým rozvážným slovem opět čekat.

Zdroje info: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/mimoradna-tiskova-konference-spolu-k-hamackovi-40359118
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/jsou-to-lzi-odmitl-hamacek-handl-s-moskvou-schuzky-na-ministerstvu-potvrdil-40359120
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/svedectvi-hamacek-chtel-v-moskve-vymenit-vrbetice-za-milion-sputniku-152959
https://www.mvcr.cz/clanek/prohlaseni-ministra-vnitra-k-clanku-na-seznam-cz.aspx

Jan Hamáček: Zdroj náhledové foto Ministerstvo vnitra ČR

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.