Peníze

Pandemie nás stála již 313 miliard

Že česká ekonomika a rozpočet dostávají zabrat, lze pozorovat určitě na mnoha ukazatelích. Nyní byla zveřejněna data, která to opět potvrzují. Jde o rekordní schodek státního rozpočtu, který v dubnu tohoto roku dělal 192 miliard korun. Jde o rekordní částku. Dále ministerstvo financí zveřejnilo, kolik nás již pandemie koronaviru stála.

Nejen pandemie, ale i loňské snížení daní

Schodek byl ten ve čtvrtém měsíci tohoto roku rekordní. Žádný dubnový výsledek hospodaření státu nebyl horší. V březnu 2021 byl schodek 125 miliard. V dubnu tedy již zmíněných 192 miliard korun. Tyto informace vychází z tiskové zprávy ministerstva financí. Jen pro porovnání – v loňském dubnu, který byl také již poznamenán lockdownem a pandemií, byl schodek státního rozpočtu 93 miliard korun. Co tedy může za takové prohloubení deficitu mezi příjmy a výdaji státního rozpočtu? Určitě je to pandemie, s kterou souvisí opatření proti jejímu šíření. Dále také další dopady pandemie. Stejně tak mělo však na pokles daňových příjmů vliv také snížení daní z příjmů a zrušení superhrubé mzdy, které se odehrálo na přelomu roku. Dále také však změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí.

Cena za boj s pandemií? 313 miliard

Dále ministerstvo financí zveřejnilo zajímavý údaj. Dle těchto dat totiž stát vydal na boj s covidem od loňského března asi 313 miliardy korun. Přímá opatření (například kompenzační bonusy, program Antivirus nebo další programy) stály rozpočet 202 miliard korun. Dále se odkládaly zálohy daní, které ministerstvo vyčísluje na 27 miliard korun. Výdaje na zdravotnictví, které se s koronavirovou pandemií potýká v první linii, pak dělaly od začátku minulého roku 84 miliardy korun, přičemž se do tohoto obnosu počítají také výdaje na nákupy ochranných prostředků, odměny zdravotníkům nebo oddlužení některých nemocnic. Celková pomoc od ledna do dubna 2021 pak dělala dle ministerstva asi 95 miliard korun.

Letos lze počítat se schodkem 400 miliard

Ekonomové, kteří se vyjádřili mimo jiné například pro ČTK, tvrdí, že lze s ohledem na tento vývoj letos čekat celkový schodek státního rozpočtu za rok 2021 ve výši asi 400 miliard korun. Není ani vyloučeno, že dosáhne již schválených 500 miliard korun. Spíše bychom se však mohli dostat pod tuto hranici, někam k právě zmíněným 400 miliardám. Pomoci by nám mohlo oživení ekonomiky v druhé polovině roku.

Zdroj dat: ČTK, Ministerstvo financí ČR
Náhledové foto – Pixabay

 

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

3 komentáře

  1. Jaroslav Odpovědět

    Chce se mi napsat: „dobře nám tak“. Kdyby vláda při různých stupních lockdownu více hodnotila pozitiva a negativa, nebyl by dopad až tak velký. Mám na mysli zbytečné uzavírání zejména obchodní sítě při respektování hygienických pravidel, náklady na násobné testování zdravých lidí, pronájmy nikdy nepoužitých pozemků pro nemocnice, do kterých nebyl personál…

  2. Martin Vaněk Odpovědět

    To je toho. Sametová chátra tu za třicet let působení zanechala cca 5 bilionů dluhů, rozkradenou, zotročenou a zdevastovanou zemi -kam se hrabe pandemie…

  3. Ladislav Odpovědět

    Předražené nákupy v boji proti Covidu, předražené vojenské nákupy, veselé tučné financování politických neziskovek, požehnání vlády k odchodu 100% dividend z naší republiky bez zdanění, atd. atd. To se bude muset zhodnotit a vláda to bude splácet ze svého třeba 30 let. Zaplatí aspoň část svého rozhazování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *