Vládní úspory v praxi: Odměny na ministerstvech a Úřadu vlády za 15 milionů korun

Vláda České republiky

Kdo šetří, má za tři. Ano, takto by se dalo parafrázovat klasické rčení. U nás je tomu ale zřejmě trochu jinak. Vláda vyzývá k úsporám, nicméně sama se chová poněkud jinak. Neustále se hovoří o inflaci, snižující se kupní síle lidí a škrtech ve školství, zdravotnictví a ostatních klíčových oblastech. Vláda ale v první polovině letošního roku utratila za odměny na ministerstvech a Úřadu vlády takřka 15 milionů korun. Za co? Neskutečné. Právě vládní strany by měly jít lidem příkladem. Opak je ale nejspíše pravdou. Někteří jsou si rovní a jiní rovnější.

300 000 korun za splnění mimořádných úkolů

V prvním pololetí se vyplatily dvě odměny ve výši 300 000 korun. Dva úřednici si přišli na solidní sumu. Zač takovéto velké peníze získali? To se bohužel nepodařilo zjistit. Redaktoři z portálu iDnes.cz se ptali Ivany Beránkové z oddělení právního Úřadu vlády, která ale spíše mlžila, než že by udala konkrétní důvody. Šlo podle ní o odměny udělené za úspěšné splnění mimořádných nebo zvlášť významných pracovních úkolů a za výkon činností spojených s předsednictvím České republiky v Radě Evropské unie. Co si z toho máme vzít? Těžko říct, soudě podle výše odměny, muselo jít o tvrdý oříšek.

Na vysoké odměny jsme měli dříve odborníky

Třeba takovou Janu Nagyovou, která dříve pracovala jako vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády Petra Nečase. Ta si přišla na solidní odměnu ve výši 1 220 000 korun. Nešetřila ale ani Alena Schillerová. Její náměstci si k platu mohli přičíst neuvěřitelných 715 000 korun. Štědrá to žena, ze svého ale nerozdávala. V loňském roce získal nejvýkonnější náměstek na Ministerstvu obrany 550 000 korun. Jana Černochová také moc nešetřila.

Skvěle placené pozice i v době úspor

Odměnami se prostě nešetřilo. Mimo dva zmíněné úředníky s oněmi 300 000 korunami se rozhazovalo i jinde. Třeba vrchní ředitelé sekcí dostávali tučné sumy. Na Ministerstvu obrany 240 000, na Úřadu vlády 250 000. Vrchní ředitel B na Ministerstvu školství bral 225 000 korun. Ministerstvo dopravy pustilo 230 000 korun. Takto bychom mohli pokračovat dál. Vyžadují tyto pozice takto vysoké odměny. Odpovědět si může každý sám. V této době by to se statisícovými platy šlo na resortech i bez odměn.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/urad-vlady-ministerstvo-odmeny-namestek-reditel.A230920_190430_domaci_kori?zdroj=top, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/mimoradne-odmeny-ministerstva-plat-namestci-vedouci_2302070500_vtk, https://www.vlada.cz/cz/urad-vlady/poskytovani-informaci/poskytnute-informace-na-zadost/informace-o-platu–odmenach-a-jinych-prijmu-predsedy-vlady-cr-180759/

Náhledové foto: Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.