Další šlapání po podnikatelích? Nárok dohodářů na dovolenou je směšný

Fiala

Ano, musí se šetřit. Nepochybně. Doby, kdy se za minulé vlády rozhazovalo plnými hrstmi, jsou dávno pryč. Divit se tomu nelze. Některá rozhodnutí vlády jsou ale prazvláštní. Podnikatelé se v této zemi začínají mít čím dál tím hůř a šlapání po nich zřejmě pokračuje, Změny v zákoníku práce, které se aktuálně prosadily, jsou bohužel jasným dokladem tohoto tvrzení. Třeba takový nárok dohodářů na dovolené.

Přiblížení DPP a DPČ klasickému pracovnímu poměru

Podmínky práce na dohodu se po novém přibližují klasickému pracovnímu procesu. Proč? Nejspíše je to kvůli tomu, že zaměstnavatelé mají využívat méně dohod a více lidi zaměstnávat. Naprosto šílené. Zaměstnavatelé budou muset hledat jinou cestu. Někteří využívají dohod skutečně hojně. Jasně, zůstane ona možnost rozloučit se s dohodářem bez udávání důvodu, nicméně to je tak všechno. Proč stát takto nešetrně do zákoníku práce zasahuje? Zřejmě nekompetentní lidé.

Jaképak znevýhodnění?

Kateřiny Legnerové z katedry personalistiky VŠE komentovala pro server Seznam Zprávy novinku tak, že se odstraní znevýhodnění lidí pracujících na DPP a DPČ vůči zaměstnancům s uzavřenou pracovní smlouvou. Jak proboha? Pokud chtějí tito lidé ony výhody, pak mají hledat práci na hlavní pracovní poměr. Nabídka práce je dnes poměrně pestrá. Dohody slouží jen jako doplněk k pracovnímu poměru.  

Nárok na dovolenou u DPP a DPČ je nesmysl

Samozřejmě. Zaměstnavatelům logicky vzniknou vyšší náklady. Kdo jim je doplatí? Stát? Nikdo. Zaměstnavatelé se tak nejspíše logicky budou chtít dohodám vyhnout. Budou hledat jiné alternativy. Proč po nich stát zase šlape? Nestačí obří zdanění, které dnes existuje? Firmy budou hledat agenturní pracovníky, případně spolupráci na IČO. Stát prostě jedná v tomto ohledu velmi necitlivě. Chtělo by to více přemýšlet.

Zdroje info: Autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-prehledne-co-prinesou-zmeny-v-zakoniku-prace-236771, https://www.penize.cz/pracovni-pomer/443966-zmeny-v-zakoniku-prace-se-tykaji-hlavne-prace-na-dohodu-a-home-office  

Náhledové foto: Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.