Prodejům čokolády se v Česku daří

čokoláda

Čokoláda je mezi cukrovinkami a sladkostmi nesmrtelnou klasikou. Její konzumací občas hřeší většina z nás. Nemusí to být nutně špatně, i lékaři upozorňují, že na čokoládě v omezeném množství je leccos pozitivního. Jak jsou na tom ve vztahu k čokoládě Češi?

Češi a čokoláda

Češi patří mezi poměrně velké milovníky čokolády, ročně připadne na jednoho z nás až 6,5 kg čokolády. Nejoblíbenější je bez většího překvapení čokoláda mléčná a oříšková. Mezi nejoblíbenější čokolády konkrétně patří například Milka a Studentská pečeť od Orionu. Čokoláda zatím patří stále k nejoblíbenějším cukrovinkám na trhu. Najdou se mezi námi i tací, kteří si svoji chuť spravují čokoládou s peprmintem anebo mořskou solí.

čokoláda

Foto: Pixabay

Spotřeba čokolády

Vůbec největší spotřeba čokolády proběhla ale v době covidu, kdy na jednoho člověka připadlo průměrně až 7 kg čokolády za rok. Dnes se nejvíce čokolády prodá v době, kdy jsou například Vánoce, vysvědčení nebo Den dětí. S ohledem na ekonomickou situaci se však lidé nejvíce poohlížejí po ceně. I tak ale dávají stále větší přednost čokoládám s největším obsahem kakaa.

Dovoz čokolády, která obsahuje kakao v letošním prvním pololetí dosáhl úrovně 5,1 miliardy korun. Čokoláda do Česka mířila nejčastěji z Belgie, Polska i Německa. Minulý rok to bylo o něco méně, tedy 4,6 miliardy korun. Stejně tak se ale čokoláda i vyvážela, její vývoz činil kolem 3 miliard korun. Vyváželo se hlavně do Polska, Maďarska a na Slovensko.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cokolada-cesi-mlecna-konzumace.A230913_124133_ekonomika_akp

https://www.vecerni-praha.cz/cesi-maji-radi-cokoladu-jeji-spotreba-stale-stoupa-vyhledavanou-se-stala-horka-varianta/

Náhledové foto: Pixabay  

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.