Bazény budou šetřit, jejich voda bude studenější

bazén

Bazény budou nejspíše jen pro otužilce. Na podzim budou totiž o něco chladnější. Důvod je zřejmý: stále se zvyšující ceny energií, které nutí bazény (a nejen je) přehodnotit konkrétní podobu svého podnikání a dělat změny, které nebudou těšit nikoho (až na zmíněné otužilce). S čím se tedy v bazénech na podzim velmi pravděpodobně setkáme?

Chladná bazénová voda

Teplota vody ve veřejných bazénech klesne z příjemných 26 stupňů na výrazně méně příjemných 22 stupňů, a to především díky vysokým nárůstům cen za energie v souvislosti s dlouhodobými trendy (post-covidový růst průmyslu) i ruskou agresí vůči Ukrajině.

Provozovatelé bazénů po dlouhém zvažování dospěli k závěru, že musí snížit ceny za vyhřívání. To povede ke snížení teploty bazénu o čtyři stupně Celsia. Vysoké ceny za energie dohnaly bazény k šetření. Ceny za vstupné do bazénu však mají podle všeho zůstat stejné. Zvyšovaly se již na jaře a další zvýšení již není reálné, neboť by jej návštěvníci neakceptovali.

Ceny za energie mají bazény sice do letošního podzimu většinou zafixované, avšak na podzim pocítí jejich prudkou změnu. Platby za plyn i elektřinu budou výrazně vyšší. S uzavřením bazénů však zatím nepočítají.

bazén

Foto: Pixabay

Co dále?

Bazény, které provozují obce i města, o cenách stále vyjednávají, na tom, že dojde k prudkému zdražení se ale nic nezmění. Nejvíc budou zasaženy bazény pro nejmenší děti a kojence, u nichž vyhřívání bazénů hraje významnou roli. Většina z nich je navíc soukromá, a proto se očekává v důsledku vysokých cen za energie, které si soukromníci nebudou moci dovolit, úpadek řady z nich. Zdražení energií u malých soukromých bazénů může znamenat i růst nákladů o sto procent.

Podobné problémy budou řešit i sauny, které u některých bazénů doposud fungovaly. I jejich platby za energie budou od podzimu velmi vysoké. Otázkou tak je, kolik bazénů bude mít od podzimu i fungující saunu.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/bazen-sauna-teplota-vody-energie-setreni.A220817_154509_ekonomika_akp

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/453684-zdrazovani-energii-se-dotklo-i-bazenu-budou-zvysovat-vstupne

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.