Vláda rozhodla – důchody se zvýší méně, než by měly

Marian Jurečka

Valorizace důchodů je nyní velmi častá věc, zejména kvůli mimořádným valorizacím, které jsou způsobeny současnou vysokou inflací. Důchody se měly zvyšovat i nyní, a také budou. Jejich růst bude však nižší, než zákon do této doby předpokládal. Vláda totiž upravila valorizační mechanismus.

Nepříznivý rozpočet si žádá změny

Můžeme se dohadovat o tom, zda je to šťastné či nikoli. Důchodci však nedostanou tolik, kolik by původně měli, a to zejména kvůli nepříznivému stavu státního rozpočtu, a to je asi dobře. Jednou z nejčastějších položek posledních měsíců, které zatěžovaly veřejnou kasu, byly právě mimořádné valorizace důchodů kvůli inflaci. Systém ukazuje, že pokud je extrémní inflace, špatně reaguje a přidává důchodcům enormní částky, které ruinují stát. Dle ministerstva práce a sociálních věcí chce nyní úpravami valorizací posílit mezigenerační solidaritu, ale také předcházet hospodářským škodám.

Bez zásahu vlády bychom vydali dalších 34 miliard

Pokud by nyní vláda nezasáhla, v červnu by mimořádná valorizace stála náš stát dalších 34 miliard korun. Vzhledem k tomu, že rozpočet není ani zdaleka vyrovnaný, šly by tyto prostředky, stejně jako jiné, na dluh. Po úpravách valorizačního schématu bude valorizace stát rozpočet asi 15 miliard korun. Úprava bude nutná na zákonné úrovni, ministerstvo tedy předloží vládě novelu zákona o důchodovém pojištění. Ministerstvo plánuje schválení zákona do 22. března tohoto roku.

O kolik se důchody zvýší

O kolik tedy dostanou důchodci navíc? Každému bude důchod zvýšen o 400 Kč. Poté se ještě zvýší každému důchodci procentní výměra o 2,3 % Průměrný důchod nyní činí 19 440 Kč, od června by se měl zvýšit o 750 Kč a překročit tak hranici 20 tisíc korun za měsíc. Jde vůbec první případ v historii, kdy průměrný důchod vůči průměrné mzdě dosahuje těchto poměrů, kdy se blíží 50 %. Pokud někdo v současné době na vysoké inflaci vydělává, pak jsou to vzhledem k současnému (neupravenému) valorizačnímu vzorci právě důchodci, kterým rostou příjmy více než výdělečným osobám, často rodinám. Pokud s tím vláda něco udělá a upraví vzorec například tak, že extrémně nízké důchody se budou zvyšovat, ale nadprůměrné pomaleji, pak je to dobrý krok.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/vlada-hodila-zpatecku-duchody-se-navysi-mnohem-mene-nez-puvodne-mely/?utm_medium=kolotoc-header&utm_source=mesec-cz&utm_campaign=vlada-hodila-zpatecku-duchody-se-navysi-mnohem-mene-nez-puvodne-mely, https://www.penize.cz/starobni-duchod/440173-zvyseni-duchodu-od-cervna-mimoradna-valorizace-bude-nizsi-vlada-zmeni-vypocet

Náhledové foto – Marian Jurečka Twitter