McDonald´s v Británii zdražuje. Čeká to i Česko?

McDonald´s

Ceny produktů v restauracích McDonald´s jsou často chápány jako ukazatel ekonomické situace daného státu. Koneckonců, cena burgeru Big Mac se stala dokonce polooficiálním ekonomickým ukazatelem v podobě tzv. Big Mac indexu. Vzhledem k oblibě řetězců rychlého občerstvení zasáhne zvyšování jejich cen vždy velké množství lidí. McDonald´s nyní oznámil další vlnu zdražování ve Velké Británii. Dočkáme se jej i u nás?

Ceny ve Velké Británii

Ceny v britských restauracích McDonald´s se zvyšovaly již ve druhé polovině loňského roku, nyní si to zopakují. Podle všeho se zvýší ceny u pěti položek včetně středního nápoje nebo trojitého cheesburgeru. Již na podzim došlo ke zvýšení ceny obyčejného cheesburgeru, který nyní poprvé stojí více než jednu libru.

Důvodem pro rostoucí ceny jsou podle McDonald´s neustále se zvyšující ceny energií i potravin a dalších surovin, stejně jako nároky na mzdy zaměstnanců v době vysoké inflace. Výsledkem je, že například pro studenty již ale ztrácí McDonald´s pomalu svoji atraktivitu, neboť tam, kde dříve stačilo 5 liber, je nyní třeba liber 6.

hamburger

Foto: Pixabay

A co Česko?

Důvody, které vedly McDonald´s ke zdražování ve Velké Británii, jsou samozřejmě naplněny i v České republice. I u nás došlo v poslední době ke zdražování produktů McDonald´s a lze očekávat, že se to bude opakovat. McDonald´s nepochybně zůstane populárním způsobem stravování, i ten ale bude v současné situaci finančně náročnější.

Zatímco v Británii byla psychologickou hranicí ceny cheesburgeru 1 libra, u nás to bylo 40 korun. Obě hranice padly. Která bude další?

Zdroje informací: https://www.bbc.com/news/business-64651800

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/fastfoody-inflace-restaurace-gastronomie.A221104_145326_ekonomika_thee

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.