Vláda pomůže s energiemi i firmám

01_elektricka_energie

Vláda Petra Fialy (ODS) představila úsporný tarif i zastropování cen energií pro domácnosti. S novým řešením teď přichází i ve vztahu k podnikatelům, firmám. Jak bude vládní pomoc vypadat?

Dotační program pro firmy

Pro firmy, na které se nebude vztahovat zastropování cen energií, které představila vláda v pondělí, bude připraven dotační program ministerstva průmyslu a obchodu. Oznámil to ministr Síkela (za STAN). Dotace budou zaměřeny zejména na firmy ve zpracovatelském průmyslu, v odvětví těžby, zemědělství, lesnictví a rybářství. Žádat mohou firmy dle toho, zda jde o energeticky náročný podnik. Klíčem pak budou náklady na energie, které by neměly přesáhnout tři procenta hodnoty produkce podniku. Přesáhnou-li tuto hranici, budou moci žádat o dotaci. Dotační program bude nabízet až 200 milionů korun pro energeticky náročné podniky, pro ostatní až 45 milionů korun.

Podmínky nároku

O pomoc budou moci žádat ty firmy, které v žádosti doloží, že jsou v provozní ztrátě. Alespoň polovinu této ztráty pak budou muset způsobovat náklady na energie. Při splnění podmínky bude mít podnik nárok na 50 % způsobilých nákladů.  Některých odvětví však může pomoc představovat až 70 % těchto nákladů. Tyto podmínky platí pro energeticky nároční provozy. U ostatních firem pak bude platit následující. Nárok na pomoc vznikne, pokud náklady na energie vzrostou aspoň dvojnásobně, přičemž se bude srovnávat období od 1. února do 31. prosince tohoto roku s průměrnými náklady na energie v minulém roce.

Kdy se firem týká cenový strop

Zastropování cen energií se může vztahovat i na firmy a podniky. Toto opatření se totiž týká všech, kdož jsou připojeni na hladinu nízkého napětí. Tedy včetně malých a středních podniků s ročním odběrem do 630 MWh. Pokud odebírají firmy nad tuto hranici, mohou využít výše uvedeného dotačního programu.

Zdroj: https://www.penize.cz/podnikani/436734-pomoc-s-drahymi-energiemi-prijde-i-pro-firmy, https://www.denik.cz/ekonomika/podpora-firmy-energie-20220914.html 

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.