Údiv voličů nad komunistickou minulostí kandidátů je zarážející. Těžko ji nemohou mít

Lenin

Druhé kolo prezidentských voleb je už za rohem a rozhodujeme se mezi dvěma kandidáty. Oba dva se vyznačují tím, že mají minulost, která je nějakým způsobem spojována s komunistickým režimem. Spousta lidí chodí a láteří, že nechce volit žádného komunistu a kam jsme se to vlastně jako stát dostali. Je to docela smutné, protože tito lidé by měli pochopit, že v době, kdy byli oba kandidáti mladí, se šlo bez nějakého spojení s komunismem prosadit velmi složitě.

Nejsi ve straně, tvoje děti nevystudují

Vždy přece minulý režim nepochybně participoval na tom, aby bylo v straně co největší množství lidí. Komunistům se hodili hlavně intelektuálové a lidé, kteří byli schopní. Ti pochopitelně ve straně být nechtěli, nicméně často jim nic moc jiného nezbylo, pokud chtěli, aby jejich děti vystudovaly, případně aby se oni sami měli solidně a mohli dělat práci, která je baví a v níž jsou dobří. Ostatně i Husákovy děti jsme byly minimálně pionýry nebo jiskrami.

Minulost obou kandidátů je nepochybně s komunismem spojena

O faktu, že komunistická minulost dožene každého, není třeba nijak spekulovat. Generál ve výslužbě Petr Pavel studoval na Vojenské akademii v Brně, následně se stal součástí výsadkářů z průzkumně roty v Prostějově. Až rok před sametovou revolucí nastoupil na tříletý zpravodajský kurz. Ten byl organizován rozvědkou. Školu ovšem tento muž dokončil až v devadesátkách, kdy už komunisté u moci nebyli. Popravdě, kdyby ano, těžko říct, co by se stalo. I tak ale těžko fungoval jako rozvědčík. U Andreje Babiše to bylo trochu jiné. Vstoupil do strany a na počátku 80. let se nejspíše stal spolupracovníkem Státní bezpečnosti. Tedy podle slovenských soudů. Proti jejich verdiktům se Babiš aktuálně dovolává. Jeho kartu údajně někdo podepsal.

Oba se polepšili?

Tak jsou oba kandidáti prezentováni také. Pavel sloužil dlouhá léta v NATO a bránil demokracii. Setkal se se spoustou osobností a je uznávanou personou. Andrej Babiš také sloužil vlasti, byl premiérem a chlubí se, jak naši republiku dokázal provést nepříjemnou covidovou etapou. Chlubí se mimo jiné i spoustou dalších úspěchů. Je tedy jen na nás voličích, čí úspěchy si vybereme.

Zdroje info: Autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-5-59-expert-babis-o-vztahu-s-stb-nerika-pravdu-na-rozdil-od-pavla-nema-reflexi-223656

Socha Lenina: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.