Pro odchod z EU je nejméně lidí v historii, i v České republice

budova

V době, kdy Velká Británie opouštěla EU, se objevovaly názory, že ostrovní království svým krokem spustí „lavinu“ podobných žádostí i v jiných členských státech Unie. Nejnovější průzkum Londýnské univerzity však ukázal, že trendem je pravý opak a podpora vystoupení z Unie klesá ve všech zemích bez výjimky.

Česko není výjimkou

Průzkum jasně ukázal na to, že žádná ze zemí sedmadvacítky nemá mezi svými obyvateli ani zdaleka podporu pro vystoupení. Nejskeptičtější jsou stále Češi, i u nás ale poklesla podpora vystoupení o plných 4,5 % na současných 29 %. Dalším příkladem je Finsko, které mělo čísla podobná těm českým v době před šesti lety, dnes je ve Finsku podpora vystoupení 20 %.

Stejný trend ukázal průzkum ve všech zemích. Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Francie, Maďarsko… Odpovídajícím způsobem se zvyšuje také podpora setrvání v EU. U nás je to 71 %, nejvíce potom ve Španělsku, kde činí více než 95 %.

Brusel

Foto: Pixabay

Jaké jsou důvody?

Důvody pro zvýšení podpory členství v Unii napříč všemi jejími státy jsou mnohé. Evropská Unie, i přes některá dílčí selhání, prokázala svoji životaschopnost a svůj význam, jak během covidové krize, tak nyní ve vztahu k ruské agresi na Ukrajině.

Situace ve Velké Británii, která se potýká s krizemi v mnoha odvětvích a Brexit na ní dopadá poměrně tvrdě, také není motivací pro opakování jejího rozhodnutí. Výsledkem je situace, kdy v Evropě prakticky neexistuje významná politická strana, která by měla ve své zemi vystoupení z Unie jako svůj program. Týká se to dokonce i Maďarska, kde premiér Orbán kritizuje fungování EU prakticky denně, o vystoupení ale v žádném případě nemluví, a i mezi Maďary podpora EU roste.

Jasno má především mladá generace, pro které jsou některé výhody spojené se členstvím v EU naprosto samozřejmé a vystoupení jejich zemí je pro ně naprosto neakceptovatelné.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-podpora-pro-odchod-z-eu-poklesla-v-cesku-take-40419946

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-cesi-jsou-radi-v-eu-pro-mlade-je-czexit-nemyslitelny-203799

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.