Vláda chce znovu povolit provoz vleků

01_vleky

Odvolávám co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil: aktivity vlády v zavádění opatření v boji proti epidemii koronaviru někdy dosti nepříjemně tento známý pohádkový citát připomínají. Potom, co vláda s koncem svátků zakázala provoz lyžařských vleků, uvažuje prakticky pouhý týden poté, co opatření nabylo platnost, o jeho zrušení a opětovném povolení provozu. Jak bude tedy pravděpodobně vypadat další vývoj?

Sáňkaři místo lyžařů

To, že uzavření lyžařských vleků se zcela minulo účinkem, svědčí tisíce lidí, kteří na hory především o víkendových dnech vyrážejí a sjezdovky obsadili se svými saněmi či boby. Mnozí navíc na sjezdovkách stejně lyžují, ať již si jsou ochotni kopec zkrátka „vyšlápnout“, anebo se nechají vyvézt na skútru.

Bylo by sice jednoduché celou situaci interpretovat jako občanskou neposlušnost a chybu kompletně připsat lidem, kteří i v současné situaci na hory jezdí, skutečnost je ale o něco složitější. Na příkladu některých zemí lze totiž vidět, že venkovní aktivita, jakou lyžování je, může být za určitých podmínek provozována poměrně bezpečně a z pohledu rizika šíření nákazy nijak zvlášť rizikově (zvláště pak ve srovnání se sjezdovkami přeplněnými sáňkaři).

 

02_vleky

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Inspirace Rakouskem

Celá řada lidí volá po znovuotevření vleků s tím, že budou nastaveny podmínky, které dnes existují např. v sousedním Rakousku. Tj. striktní dodržování pravidel o rozestupech, obsazenosti kabinkových lanovek apod. Tuto možnost připustil v neděli v České televizi ministr průmyslu a obchody Karel Havlíček. Podle něj bude lepší, když bude situace na sjezdovkách řízená a kontrolovaná, než chaos, který tam panuje dnes. S tím se dá jistě souhlasit.

Alternativou k provozu vleků za jasně definovaných pravidel je totiž německý model totálního uzavření přístupu do areálů. A k tomu se pravděpodobně vláda pravděpodobně neodhodlá vzhledem k veřejnému mínění. K otevření vleků by mělo dojít pravděpodobně 22. ledna.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.