Jak se určují platy státních zaměstnanců

Půjčky do výplaty

Pokud pracujete jako státní zaměstnanec, nepobíráte mzdu, ale plat. Neexistuje tu ani svoboda zaměstnavatele a zaměstnance v tom, že si ujednají, za jaký plat bude práce vykonávána. Vše je striktnější. Platy se řídí platovými tabulkami a dalšími pravidly. Dnes se podíváme, jak se tyto platy ve státní sféře určují.

Kdo je státní zaměstnanec

Pokud máte pobírat plat, který se řídí zákonem o státní službě, musíte být státním zaměstnancem ve smyslu tohoto zákona. V zákon stanoví, že „státním zaměstnancem je fyzická osoba, která byla přijata do služebního poměru a zařazena na služební místo nebo jmenována na služební místo představeného k výkonu některé z činností uvedených v § 5“ Na tomto místě pak zákon o státní službě vyjmenovává druhý práce, které jsou státními zaměstnanci vykonávány. Zjednodušeně řečeno, musí se váš pracovněprávní vztah řídit primárně nikoli zákoníkem práce, ale zákonem o státní službě.

Zařazení do platové třídy

Státní zaměstnanec se na začátku služebního poměru zařadí do jedné z celkem 12 platových tříd. O zařazení do 5. až 16. platové třídy rozhoduje zejména pracovní pozice, na kterou je zaměstnanec přijat. Podrobně se tyto třídy definují v nařízení vlády. Dále však o platové třídě rozhoduje například praxe na dané pozici nebo dosažené vzdělání. Právě to má následující vliv:

  1. základní vzdělání: 1.-2. platová třída,
  2. střední s výučním listem: 3.-5. platová třída,
  3. střední s maturitou: 6.-8. platová třída,
  4. vyšší odborné: 10. platová třída,
  5. vysokoškolské bakalářské či magisterské: 11.-12. platová třída,
  6. vysokoškolské magisterské: 13. – 16. platová třída.

Učitel

Zdroj fotografie: Pixabay.com 

Platový stupeň

Dále rozhoduje o výši platu státního zaměstnance zařazení do takzvaného platového stupně. Ten zohledňuje délku praxe na stejné nebo podobné pracovní pozici. Zpravidla však jen v daném oboru. Praxe v jiném oboru se většinou vůbec nezapočítává. Vždy však musí jít o praxi, které je relevantní k výkonu dané konkrétní pozice. Na určení platového stupně pak má vliv i vzdělání, jelikož, pokud je někdo zařazen do určité platové třídy, avšak nemá dostatečné vzdělání, krátí se započítaná délka praxe, což ve výsledku samozřejmě sníží vypočtený plat zaměstnance. Například pokud má zaměstnanec v 9. platové třídě jen střední vzdělání, pak se mu krátí délka praxe tak, že se mu zkrátí o 4 roky.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.