Co můžeme od ekonomiky v roce 2021 čekat

Koronavirus

Když končí rok, bilancujeme, co se stalo. Za rok 2020 toho bylo k bilancování opravdu hodně. Stejně tak je však dobré podívat se na nový rok 2021. Co nám letošek může přichystat v ekonomické oblasti? Jak se bude ekonomika vyvíjet v roce v tomto roce?

Záležet bude i na vakcíně

Jednou z nejdůležitějších otázek bude, zda se vládě a státu jako takovému podaří očkovat lidi proti koronavirovému onemocnění covid-19, proti němuž jsme celý minulý rok bojovali. Otázkou totiž bude, zda se podaří očkovat lidi v takové míře, že bude potřeba stále menšího a menšího zasahování státu do našeho života, ale i života podnikatelů a podniků. Pokud bude proočkovanost vysoká, měla by se opatření proti šíření nákazy utlumovat, tím by měla být méně omezovaná také ekonomika jako celek. Doufejme, že tento rok bude ve znamení konce pandemie covidu-19. To, jak bude rychlá a efektivní vakcinace, napoví, jak dlouho bude ještě ekonomika omezená, a kdy se začne plně zotavovat z šokového roku 2020.

Snížení příjmů domácností

Až bychom rádi byli optimisty, nelze pominout fakt, že minulý rok byl z ekonomického hlediska jedním z nejhorších let pro náš stát vůbec. A mnoho států po celé zeměkouli to má stejně. Umrtvení celých segmentů, ne-li rovnou celých ekonomik zapříčinilo ekonomický propad. S tímto propadem budou z největší pravděpodobností spojeny negativní následky v tomto roce. nejspíše se domácnostem sníží příjmy. V ohrožení jsou zejména zaměstnanci či podnikatelé, kteří jsou jakkoli navázání na pandemií nejvíce zasažené sektory. tedy cestovní ruch, doprava, pohostinství, ubytování nebo kulturu.

Byznys

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Půjde o V-pokles, W-pokles nebo dokonce L-pokles?

Zdají se vám termíny v nadpisu nesrozumitelné? Ihned to napravíme. V první fázi koronavirové pandemie v roce 2020 odborníci správně předpokládali, že „vypnutí“ ekonomik bude mít velké následky v hospodářství. Hovořilo se tehdy však o takzvaném V-poklesu. Dle tvaru písmene V se očekával přibližně stejně velký následný růst, jako byl pokles, který mu předcházel. Jak však ve světě přišla druhá a třetí vlna, je tento názor již spíše minulostí. Nyní se ekonomové obávají, zda půjde dle tvaru spíše o W. Stejně tak je však pravděpodobné, že pokud se nepovede vakcinace a epidemiologické zvládnutí situace, může jít o L-pokles. Tedy výrazný pokles z roku 2020, která je následován občasným klesáním a poté zase stoupáním ekonomických hodnot.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.