Vláda chce změnit valorizaci i předčasný důchod

Petr Fiala

Je již jisté, že parametry současného důchodového systému se budou měnit. Alespoň je to nyní záměr vládní koalice. Vláda Petra Fialy chce změnit systém valorizace penzí. Řešit bude i pravidla pro předčasný důchod. Jak by mohl důchodový systém po těchto zásazích vypadat?

Změna mimořádných valorizací

Mimořádné valorizace jsou hlavní položkou, kterou by vláda chtěla změnit. Jak ekonomové, tak současní vládní představitelé poukazují na špatné nastavení systému, které nereaguje dobře na doby vysoké inflace. Navíc funkcí mimořádné valorizace má být pomoc s vysokými cenovými výkyvy, v současné době na valorizacích však „vydělávají“ spíše lidé s nadprůměrnými penzemi. Současné nastavení mimořádné valorizace pak také velkým způsobem napíná státní rozpočet. Nový systém tedy má více pomáhat nízkopříjmovým důchodcům, stejně tak má snížit tempo růstu valorizace. Pravidelnou mimořádnou valorizaci by mohly nahradit sociální dávky. Mimořádná valorizace by se změnila v mimořádný příspěvek pro penzisty. Na tento příspěvek by vznikl nárok, pokud by byly ceny v konkrétní době vysoké.

Změny u pravidelné valorizace

Stejně tak by se měla změnit valorizace každoroční, tedy ta pravidelná. Nyní platí, že se procentní výměra důchodů o inflaci a polovinu růstu reálných mezd. Vládní koalice se chce však vrátit k pravidlům před rokem 2017. Tehdy platilo, že růst představoval jen inflaci a třetinu růstu reálných mezd. Pravidelná valorizace by se tak mohla snížit v řádu vyšších desítek korun. Pravidelné navýšení by se také nově mělo odvozovat od navýšení cen pro domácnosti důchodců, nikoli od inflace obecné.

Změna předčasného důchodu

Poslední položku tvoří předčasný důchod. Ani zde by neměly chybět změny. Často se mluví o tom, že do předčasného důchodu by nově mělo být možné odejít maximálně tři roky před dosažením důchodového věku. Předčasná penze by se také měla oproti stávajícím pravidlům více krátit. Čím dříve půjde penzista do předčasného důchodu, tím vyšší krácení bude. Na druhou stranu chce vláda však použít i pozitivní motivaci k tomu, aby důchodci zůstávali v práci déle. Lidé, kteří by pracovali i po svém důchodovém věku, by se mohli místo mírného zvyšování penze dočkat slev na důchodovém pojištění.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/koalice-uvazuje-ze-zmeni-valorizace-penzi-a-predcasne-duchody/, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-vlada-projedna-zmenu-v-navysovani-penzi-v-dubnu-variantu-ma-pouze-jednu-227939

Náhledové foto – Úřad vlády ČR