Ministerstvo paradoxů: Návrhy na vyšší zdanění se netýkají alkoholu a cigaret, spotřební daň z vína neexistuje

Alkohol

Ministr financí Zbyněk Stanjura aktuálně vymýšlí, jakým způsobem by ušetřil miliardy korun. Ano, situace to nepochybně vyžaduje, nicméně zatím se hovořilo pouze o příjmech, které nejsou více či méně relevantní. Zvýšení DPH vzalo ministerstvo zpět. Zdražily se energie, potraviny a také léky. Tak nějak se zapomnělo na vyšší zdanění alkoholu a cigaret. V Evropě je situace poněkud jiná, a z hlediska daňové zátěže týkající se alkoholu a cigaret jsme tak nějak pozadu. Neřesti zkrátka stále odolávají stejně jako loterie a hazardní hry.

Půl litru piva stojí stejně jako půl litru vody

Ano, samozřejmě, jedná se o ta nejlevnější lahvová piva, která jsou kvalitou a chutí gurmána naomráčí. Přesto vyjde půl litru na 10 korun podobně, jako je tomu v případě balené vody. Ministerstvo přitom přichází s návrhy na zvýšení daní z léků či vody a tepla. Situace připomíná spíše středověk než cokoli jiného. Jak je toto vůbec možné? Západní Evropa nám v tomto ohledu jednoznačně ujíždí. Asi se zkrátka zdanění svých neřestí hodně bojíme, jinak si to nedokážu představit.

Spotřební daň z vína neexistuje

Proč se daní pivo a víno nikoli? V čem je víno lepší? Argumentace mnohých odborníků se nesla v tom duchu, že by zdanění tichých vín položilo drobné producenty. Přece ale není možné, aby to nešlo nějakým způsobem řešit. Obrovští producenti si nyní mnou ruce. Fakticky prodávají alkohol bez jakéhokoli zdanění. Paráda, zisky solidní.

U cigaret je to složitější

Spotřební daň z cigaret je aktuálně na hodnotě 30 %. Toto číslo už je samo o sobě vcelku vysoké. Kuřáků se určitě není třeba zastávat, nicméně takto si jezdí pro své voňavé požitky do Polska, kde se dají sehnat cigarety mnohem levněji. To také není z hlediska příjmů na daních státu zrovna ideální.

Zdroje info:

https://www.finance.cz/506317-cigarety-a-dane/

https://www.celnisprava.cz/cz/dane/spotrebni-dane/ostatni/Stranky/default.aspx

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.